česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První akreditace tituláře České republiky na Tuvalu

Dne 27. září 2016 předal velvyslanec Rudolf Hykl v hlavním městě Funafuti Generálnímu guvernérovi Tuvalu Siru Iakoba Italelimu pověřovací listiny prezidenta České republiky, které jej akreditovaly jako prvního velvyslance ČR pro Tuvalu se sídlem v Kuala Lumpur od navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi v roce 2005.

V průběhu návštěvy Tuvalu byl velvyslanec Rudolf Hykl přijat předsedou vlády Enele Sopoagou, místopředsedou vlády Maatiou Toafou, dále se setkal s ministrem zahraničních věcí Taukelinou Finikasou a dalšími členy vlády.

Předmětem rozhovorů byly otázky mezinárodní rozvojové spolupráce, především Agenda 2030, dále problematika klimatických změn, které Tuvalu považuje za bezprostřední ohrožení v důsledku své geografické zranitelnosti coby nízko položený ostrovní stát, a spolupráce v mezinárodních organizacích.

Představitelé Tuvalu vyjádřili poděkování České republice za podporu Tuvalu prostřednictví příspěvků do rozvojových fondů Evropské Unie a Green Climate Fondu, ze kterých Tuvalu čerpá. Zajímali se o vývoj v Evropě, kladně hodnotili roli ČR při zajišťování mezinárodní bezpečnosti prostřednictvím OSN a jako člen NATO. Vedení Tuvalu ocenilo rozhodnutí ČR akreditovat českého tituláře.

 Předávání pověřovacích listin prezidenta České republiky Generálnímu guvernérovi Tuvalu Siru Iakoba Italelimu


Předávání pověřovacích listin prezidenta České republiky Generálnímu guvernérovi Tuvalu Siru Iakoba Italelimu

 Předseda vlády Tuvalu Enele Sopoaga (vlevo) a velvyslanec ČR Rudolf Hykl


Předseda vlády Tuvalu Enele Sopoaga (vlevo) a velvyslanec ČR Rudolf Hykl

 

 Vládní budova ve Funafuti,  hlavním městě Tuvalu


Vládní budova ve Funafuti,  hlavním městě Tuvalu