česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @ Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český obranný průmysl se úspěšně prezentoval na DSA 2022 v Malajsii

Obranný průmysl Malajsie se stává pro české zbrojaře velmi zajímavý. Po více jak dvouleté odmlce způsobené pandemií koronaviru to potvrdila silná účast České republiky na výstavě v Malajsii, kde se uskutečnil významný veletrh. Je potěšení hodné, že i s významnou stopou České republiky, která se 28. – 31. března 2022 zúčastnila Defence Services Asia (DSA) 2022 a National Security Asia (NATSEC Asia) 2022 formou české oficiální účasti a nejen zúčastnila, zanechala otisk, ze kterého bude moci významně těžit při svých aktivitách více jak tucet českých firem. Jejich silný zájem je odrazem příležitostí, který trh našeho druhého největšího obchodního partnera v jihovýchodní Asii skýtá.

Postpandemické období přináší oživení obchodních vztahů

České technologie patří ke špičce ve svém oboru a v Malajsii to dobře vědí. Podle ředitelky Odboru obranné spolupráce Radky Konderlové, která tuto oficiální delegaci vedla, se toto povědomí odráží ve zvýšeném zájmu o prohloubení obranně-průmyslové spolupráce na úrovni ministerstev obrany obou zemí. Po letech spíše pasivního přístupu navrhl náměstek ministra obrany Malajsie možnost sjednání Memoranda o porozumění v oblasti obranného-průmyslu, které ještě více podpoří účast českých společnostní obranného a bezpečnostního průmyslu na modernizačních projektech Malajsie. Malajsijská strana projevila zájem ještě letos přicestovat do České republiky a jednat o dalším zapojení českých firem do modernizačních projektů ozbrojených sil Malajsie. Také velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur eviduje zvýšený zájem Malajsie o spolupráci v obranném průmyslu, a to jak na firemní úrovni, tak ze strany státního sektoru.

 

České firmy cítí šanci

Do Malajsie se na sklonku března 2022 vypravilo patnáct českých firem domácího obranného průmyslu. Česko-malajsijskému bilaterálnímu obchodu se v poslední době mimořádně daří, v roce 2021 překonal rekord a dosáhl hranice 2,5 miliardy USD. A pozadu nezůstávají ani čeští zbrojaři, kteří vycítili šanci a potenciál tohoto trhu. Proběhly například dodávky pasivního sledovacího systému VERA-E, TATRA Trucks dodala vozidla pro civilní ochranu, úspěšná je i uherskobrodská zbrojovka se samopaly pro policejní složky. Společnost Sellier&Bellot dodává malorážové střelivo pro civilní i vojenský sektor. Další české firmy dodávají filtry (Avec Chem), prostředky detekce CBRN (ORITEST) či radiolokátory. Své želízko v ohni má také Excalibur Army s místním partnerem Weststar Group, EGO Zlín má zase velkou šanci uspět se svými transportními izolačními vaky. Aktivní je také společnost RETIA, která nabízí 3D multifunkční antidronový radar a radar k detekci osob za pevnou překážkou.

 

Poptávka po kvalitních řešeních

Tendry vypisované malajsijskou armádou nebyly v poslední době velmi úspěšné. I proto se během veletrhu diskutovalo o mnohých akvizicích, které mají ambice toto manko v dohledné době dohnat. Proto také  přinesou příležitosti pro české firmy a jejich technologie. Kromě kybernetické bezpečnosti, na kterou se chce Malajsie dlouhodobě zaměřit, čeká modernizace zejména pozemní síly. Různé druhy bojových vozidel či jejich částí by mohly představovat právě šanci pro vyspělý automobilový průmysl, který v Česku vzkvétá. Dobře vědomá si je toho i firma S.V.O.S. nabízející obrněné, pancéřované a speciálně upravené vozy. Nákladní a transportní vozidla pak představují další kapitolu, která se nabízí ke spolupráci, stejně jako oblast pro dodavatele dalších  komponent.

Účast na veletrhu měla několik rovin. Kromě české oficiální účasti v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, byla akce podpořena také Ministerstvem obrany ČR z PROPEDu č. 36D049-002. Akci kromě velvyslance Milana Hupceje a Radky Konderlové podpořili svou účastí také Richard Hlavatý – ředitel Odboru zahraničně ekonomických politik II, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, čímž oběma resortům patří velké poděkování. Cestování do Malajsie totiž nebylo vzhledem k restrikcím zrovna jednoduché.

 

s ministrem obrany

 

Výsledek ale stál za to, když z podpory mohlo těžit mnoho českých firem, které vážili cestu do Malajsie. Mezi vystavovateli nechyběli firmy jako EGO Zlín, EVPÚ Defence, Meopta-optika, s.r.o., Meopta Systems, s.r.o., MESIT asd, s.r.o., RETIA, a.s., OPTOKON, a.s., STV Group a.s., S.V.O.S. Ltd. či Vrgineers (katalogově). Mimo český pavilon na vlastním stánku pak českou účast posílili Sellier & Bellot či Excalibur Army. Dalšími českými firmami přítomnými na veletrhu pak byla Sieza či OKSystem. Na veletrhu měla však Česká republika i další významnou stopu – firma COLT zastupující (i s designem českého loga) Českou zbrojovku. Český pavilon tak patřil mezi největší národní stánky na tomto veletrhu, který patří mezi pět nejvýznamnějších zbrojních veletrhů světa, a kterého se zúčastnilo 1100 návštěvníků.

 

Delegace měla možnost se setkat s nejvyššími představiteli obranného průmyslu v Malajsii – s ministrem vnitra Malajsie Hamzah Zainuddinem, s ministrem obrany Malajsie Hishammuddinem Husseinem, separátní jednání proběhla s jeho náměstkem  Dato´Sri Ikmail Hisham bin Abdul Azizem či s náčelníkem ozbrojených sil Malajsie, generálem Tan Sri Affendi Buangem RMAF. Bilaterální jednání potvrdila nejen společný zájem na dalším rozvoji vztahů v obranném sektoru, ale také zájem ještě v roce 2022 přicestovat do České republiky a jednat o dalším zapojení českých firem do modernizačních projektů ozbrojených sil Malajsie.

 

s ministrem vnitra

 

Kromě oficiálních G2G schůzek se však dostalo četné podpoře účastnícím se firmám během navazujících aktivit. Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur v rámci PROPEDu připravil společenský podnik, kde se odehrál networking s pozvanými hosty při živém poslechu vážné hudby houslisty Petera Daniše s partnerkou (živě). V průběhu veletrhu došlo i na slavnostní podpisy Memorand o porozumění mezi firmami OK System a Alpine Group a Sieza a Mutiara Technologies, které podpisem za přítomnosti velvyslance a dalších potvrdily svůj zájem o prohloubení spolupráce.

 

bilaterální jednání

 

Samostatnou kapitolou účasti na DSA2022 byla jednání zaměřená na spolupráci v sektoru kybernetické bezpečnosti.  Delegace měla možnost prezentovat schopnosti českých firem z této oblasti během přijetí prezidentem Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost NACSA (National Cyber Security Agency) anebo i během kulatého stolu, který měl techničtější formu, podporu ze strany Obchodní komory EU (EuroCham) a Delegace Evropské unie v Malajsii, a vycházel z Pracovní skupiny EuroCham pro kybernetickou bezpečnost, kterou spoluiniciovalo velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur. 

 

Příjemné bylo, že Český pavilon přitahoval pozornost nejen ze strany návštěvníků, ale také často médií. Zájem na spolupráci v obraně a průmyslové spolupráci byl tak předpokladem navazujících aktivit a další podpory Velvyslanectví, které se na tento sektor dlouhodobě zaměřuje.  

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur