česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Czech Aviation Training Centre zahájilo školení kadetů Malaysian Airlines

Czech Aviation Training Centre (CATC) zahájily v Praze pilotní výcvik devatenácti malajsijských kadetů pro Malaysian Airlines. Během dvou let kadeti absolvují Integrovaný výcvik ATP(l) (Integrated Airline Transport Pilot Course) pro letadla, na jehož konci budou splňovat požadavky pro výkon práce obchodního pilota dopravních letadel.

V rámci studia projdou vybraní kadeti Malaysian Airlines roční teoretickou průpravou ze čtrnácti předmětů týkající se letectví (celkem 750 hodin teoretické výuky), které završí zkouškou ATPL (Airline Transport Pilot Licence) teorie na ÚCL (Úřad Civilního letectví ČR). Druhý rok absolvují praktickou část výuky na jednomotorových i dvoumotorových vrtulových letadlech v Hradci Králové, celkem nalétají 194 letových hodin. Tento výcvik, který je prováděn pro leteckou společnost Malaysian Airlines, vybírala studenty z celkem 6000 uchazečů. Jedná se o výběr těch nejlepších. Výcvik je zprostředkován partnerskou společností Skyvax a do projektu se také zapojila i malajsijská ambasáda v Praze, která pomohla zajistit ubytování a stravování kadetů.

Celý projekt je podporován a financován státní agenturou pro vzdělání Majlis Amanah Rakyat (MARA), těší se tudíž zájmu malajsijských institucí a dalších zúčastněných ministerstev. Náklady na školení pilotů se pohybují řádově kolem dvou milionů korun za jednoho kadeta, celkové náklady činní za tuto první skupinu čtyřicet milionů korun. Jedná o mimořádný úspěch firmy CATC, která je navíc jako jediná v Evropě oprávněna od malajsijského úřadu civilního letectví cvičit malajsijské piloty. Pro účast CATC v tomto projektu bylo klíčové přesvědčit malajsijské orgány o kompetentnosti výcvikové organizace, kvalitě výcvikového programu, adekvátnosti používaných výcvikových zařízení a v neposlední řádě i o schopnost zajistit potřebné zázemí pro studenty v České republice. Hlavní roli v tomto směru hrál malajsijský úřad civilního letectví, který spolu s leteckou společností Malaysian Airlines provedl v CATC audit a rozhodl o udělení CATC oprávnění cvičit malajsijské piloty.

Malajsijská strana vyjádřila spokojenost se zajištěním a dosavadním průběhem výcviku, proto již dnes CATC jedná o tom, že v průběhu roku 2019 vyšle na kadetský výcvik do Prahy další dvě skupiny kadetů po 20ti studentech. Zajímavostí je, že polovina studentů budou ženy.

Renata Brandstätterová, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur

Galerie


Czech Aviation Training Centre