česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CzechTourism využil otevření hranic v Malajsii k podpoře cestovního ruchu

Otevření cestovního ruchu v Malajsii přináší obnovu mezinárodního cestování téměř v původní podobě a také příležitost pro české zástupce turismu využít pozitivního momentu k podpoře incomingu. Trend je umocněn i rozvolněním na české straně, když byla v téměř stejný čas zrušena ochranná opatření. Více než kdykoli  v posledních letech je tak i v Malajsii cítit hlad po cestování a destinace a firmy, které toho dokáží využít, mohou z tohoto momentu těžit. Za účelem podpory tohoto sektoru navštívila Malajsii agentura CzechTourism.
 

Malajsie v předpandemických dobách patřila k nejvýznamnějším zdrojovým trhům v jihovýchodní Asii. I přes absenci přímého leteckého spojení, využilo let do Prahy (jedním směrem) téměř 9 000 pasažérů, přičemž 52 % z nich byli Malajsijci (tedy téměř 5 000 cestujících). Při příležitosti konání veletrhu cestovního ruchu MATTA Fair 2022 proběhla ve dnech 8. – 12. dubna 2022  návštěva agentury CzechTourism do Malajsie. Vítaná návštěva zapadá do záměru Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur se při svých aktivitách zaměřovat na obnovu a revitalizaci cestovního ruchu v postpandemickém období. Malajsie totiž otevřela své hranice, proto i místní turisté, vracející se ze zahraničních cest nemusí podstupovat dlouhou karanténu, která doposud většinu z nich od cestování odrazovala.

Hlad po cestování byl zřejmý i během veletrhu, kdy mnoho cestovních kanceláří se během schůzek s Velvyslanectvím České republiky v Kuala Lumpur dotazovalo na podmínky a možnosti cestování do České republiky. Ambasáda  se chce na podporu cestovního ruchu zaměřovat i při svých dalších aktivitách. Nabízí se možnosti využít současného momentu uvolnění překážek a navázat kontakty mezi českými subjekty cestovního ruchu a malajsijskými cestovními kancelářemi nabízející balíčky do Evropy. V současnosti probíhá ve spolupráci s VisitCzechRepublic (tedy CzechTourismem) kampaň na facebookovém profilu ambasády. V plánu je rovněž seminář na konektivitu a další. Současný potenciál je totiž nejen kvůli pandemii ne zcela využit.

Během programu návštěvy byly uskutečněny četné bilaterální schůzky se zástupci jak státní, tak podnikatelské sféry. Po několikaleté odmlce způsobené koronavirem byl tak postaven základ pro další rozvoj vztahů v této oblasti.  

Malajsie se otevřela mezinárodnímu cestovnímu ruchu k 1. dubnu 2022 a odstranila tak největší bariéru pro aktivity v teritoriu. Časová koincidence s konáním veletrhu MATTA Fair 2022 v tomto ohledu hrála do karet, stejně jako fakt, že se k 9. dubnu 2022 zrušila všechna ochranná opatření omezující vstup do České republiky nad rámec běžných pravidel. Zejména při jednáních s cestovními kancelářemi byla tato novinka příjemnou zprávou…

CzechTourism byl zastoupen ředitelem zahraniční kanceláře v Pekingu, p. Lukášem Pokorným, který zajišťuje i podporu cestovního ruchu v jihovýchodní Asii. Hlavním bodem návštěvy CzechTourismu v Malajsii byla účast na veletrhu cestovního ruchu MATTA 2022, který uvedl během zahajovacího ceremoniálu premiér (malajsijského) státu Sarawak YAB Datuk Patinggi Tan Sri (Dr) Abang Haji Abdul Rahman Zohari bin Tun Datuk Abang Haji Openg. Přítomní zástupci Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur a CzechTourismu následně využili této akce k celé řadě setkání s outbound tour operátory.

 

jednání na MATTA

 

Během návštěvy Malajsie byly uskutečněny i schůzky s podnikatelskými asociacemi v turistickém průmyslu. V pátek 8. dubna došlo k setkání s MITA – (Malaysian Inbound Toursim Association) a v pondělí 11. dubna 2022 pak proběhla schůzka v sídle MATTA (Malaysian Association of Tour and Travel Agents). Na obou iniciačních schůzkách byl zprostředkován kontakt mezi zúčastněnými subjekty a navázán předpoklad pro další spolupráci do budoucna.

Kromě zástupců podnikatelské sféry navštívil CzechTourism také hlavní agenturu Malajsie na podporu cestovního ruchu – Tourism Malaysia –během níž byl oceněn zájem České republiky se soustředit na pomoc při obnově cestovního ruchu i připravenost se podílet na společných akcích se Velvyslanectví České republiky i CzechTourismem. Zazněly také konkrétní návrhy, které mohou mít pozitivní vliv na oboustrannou turistickou výměnu, ale také na budoucí vztahy s tímto úřadem.

 

s MITI

 

Podobně jako v jiných zemích, i v Malajsii je cítit apetit po mezinárodním cestování. Žádné, anebo pouze vnitrostátní cestování v posledních letech totiž nemohlo uspokojit mnoho cestovatelů této více jak třicetimilionové země se silně rostoucí střední třídou. Nemalé množství cestovních kanceláří je tak již nyní připaveno na nadcházející letní turistickou sezónu, což potvrdila nejen návštěva veletrhu MATTA Fair 2022, ale i jednání s asociacemi cestovního ruchu. 

 

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur