česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malajsie představila národní strategii budování Průmyslu 4.0 „Industry 4WRD“

Ministerský předseda Dr. Mahathir považuje čtvrtou průmyslovou revoluci za příležitost, aby se Malajsie zařadila v nejbližších letech mezi vyspělé ekonomiky světa. Očekává se, že transformace tradičního průmyslu přinese Malajsii více pracovních míst, zefektivní výboru, ale také zvýší konkurenceschopnost malajsijských firem.
 

Iniciativa „Industry 4WRD“ zahrnuje inovace v podobě digitálních technologií, průmyslové automatizaci a je podporována klíčovými technologickými pokroky: internet věcí, rozhraní člověk-stroj, technologie robotů a 3D tisk. V této souvislosti malajsijská vláda ve svém rozpočtu na rok 2019 alokovala částku 210 mil. RM (cca 50 mil. USD). Dále zřídila „Digitální transformační fond“ (Industry Digitalisation Transformation Fund) ve výši 3 mil. RM (cca 715 tis. USD).

V rámci iniciativy „Industry 4WRD“ bylo identifikováno pět prioritních sektorů: 1) elektronika, 2) strojírenství, 3) chemický průmysl, 4) zdravotnická technika a 5) letecký a kosmický sektor. Předpokládá se, že tyto sektory budou v budoucnu posilovat exportní schopnost Malajsie a přispějí k podílu výrobního sektoru na hrubém domácím produktu Malajsie.

Právě zde existuje i příležitost pro české firmy, které se zaměřují na vývoj inovačních řešení, která plně splňují požadavky Průmyslu 4.0. Největší potenciál by iniciativa měla přinést českým firmám aktivním ve strojírenském průmyslu, elektrotechnickém, chemickém průmyslu, leteckém a kosmickém sektoru.

Renata Brandstätterová, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur