česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚKL
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malajsijský stát Penang nabízí obchodní příležitosti i pro české firmy

Dne 14. října 2019 proběhl v prostorách místní obchodní komory Federation of Malaysian Manufacturers seminář s názvem „Czech Republic: Your business partner“, který uspořádal ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur jako součást roadshow po jednotlivých malajsijských státech. 
 

První, informační, část prezentace byla zaměřena zejména na představení České republiky (základní ekonomické údaje, makroekonomické ukazatele). Druhá část prezentace byla zaměřena na detailní představení klíčových sektorů, jako jsou strojírenství, metalurgie, energetika, důlní průmysl, odvětví dopravy včetně letectví, zemědělství a potravinářství, zdravotnictví, ICT, turismus, sportovní diplomacie, ve kterých Česká republika vyniká na celosvětové úrovni. Prezentace byla doplněna o zajímavé video spoty. Semináře se zúčastnilo přes 60 firem z tohoto ostrovního státu Penang. Část semináře byla také věnována diskusi týkající se vědy a výzkumu, Industry 4.0 a spolupráci mezi vysokými školami a firmami (s důrazem na komercializaci výzkumu).

Penang se řadí mezi nejbohatší státy Malajsijské federace. Téměř polovina ekonomiky je tvořena zpracovatelským průmyslem z oblasti elektrotechniky a výpočetní techniky. Mezi příležitostmi pro české firmy byly jmenovány biotechnologie, vývoj a výroba zdravotnického zařízení, nanotechnologie,  elektronika a informační a komunikační technologie či logistika. Dynamicky se rozvíjejícím oborem je také potravinářská výroba.