česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář na konektivitu - vlajková akce v Malajsii v rámci předsednictví EU

Stěžejní akci pod hlavičkou českého předsednictví v Radě Evropské unie – Seminář na téma „konektivita“ – uspořádalo 14. října 2022 Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur. Akci podpořilo účastí mnoho partnerů, včetně ředitele odboru Ministerstva průmyslu a obchodu ČR p. R. Hlavatého, ředitele kanceláře CzechTourismu pro Čínu a Jihovýchodní Asii L. Pokorného či dalších 7 českých firem, které pro tuto příležitost vážili cestu do Malajsie. Kvalitní obsazení i návštěva byla hlavním klíčem k úspěchu semináře a přenosu sdělení, že konektivita je prioritou v Malajsii jak pro Českou republiku, tak pro Evropskou unii. Velmi vhodně tak propojila synergie mezi unijní a národní Strategií pro Indo-Pacifik.
 

Seminář se uskutečnil v dopoledních hodinách 14. října 2022 v hotelu Double Tree by Hilton v Kuala Lumpur a byl zakončen networkingovým obědem. Cílem bylo prezentovat předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a s tím související priority a zájmy na téma „konektivita“, v širším hledisku pak komunikovat tyto priority v souladu se Strategií České republiky pro oblast Indo-Pacifiku a s Indo-pacifickou strategii EU, která byla přizvána jako partner.

 

Akce byla rozdělena na dva bloky, přičemž během prvního oslovili publikum řečníci z oficiálních institucí a v té druhé dostali prostor čeští zástupci, kteří prezentovali své zájmy a plány v oblasti konektivity v Malajsii.

 

VZÚ M. Hupcej

 

Na úvod vystoupil velvyslanec České republiky v Malajsii M. Hupcej s inauguračním proslovem zaměřeným na možnosti spolupráce ve všech oblastech konektivity. Připomněl také nedávné přijetí Strategie České republiky pro spolupráci s Indo-Pacifikem, který vláda ČR schválila 26. září 2022. Přítomným hostům také vysvětlil význam předsednictví v Radě Evropské unie pro Českou republiku a z toho plynoucí důraz na tvorbu partnerství. Velvyslance následovalo několik dalších vystupujících, kteří umocnili evropský rozměr akce či synergii na straně Malajsie.  

 

Ředitel odboru R. Hlavatý

 

V druhé části semináře na  téma „Konektivita“  se představilo téměř stovce malajsijských hostů 8 českých zástupců ze soukromé sféry, kteří přiletěli kvůli této akci z České republiky. Dva z nich dokonce prezentovali svůj záměr investovat v Malajsii. Mezi prezentujícími byli například CzechTourism, Kiwi.com, Enjoy Europe, Czech Aviation Training Centre, SVCS Process Innovation, S.V.I.S. Trade, ENI.INE nebo Cross, vytvářející zajímavý mix českých zástupců, rekrutujících se ze všech koutů konektivity, ať už je to cestovní ruch, digitální konektivita, doprava a logistika, civilní letectví, elektronický a elektrotechnický průmysl nebo výše zmíněné investice. V následujících hodinách či dnech pro ně ambasáda zorganizovala desítky individuálních B2B a B2G setkání, z nichž mnohé pokračovali i v dalším týdnu. Na konec programu bylo zajištěno pro účastníky drobné pohoštění s českým pivem a vínem, na které navázal networkingový oběd. Akce byla ozdobena přítomností Yang Amat mulia Tengku Shariffuddin Shah Ibni Tengku Sulaiman Al-Haj, zástupce sultánské rodiny v Selangoru.

 

Touto akcí se podařilo zvýšit povědomí o České republice a její zviditelnění. K tomu dopomohli i četní zástupci soukromého sektoru, kteří byli tím nejlepším příkladem z praxe a spolupráce vycházející z bottom-up přístupu.

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur