česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Petroliam Nasional Bhd.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní zakázky v těžkém průmyslu Malajsie za 25 miliard USD

Podle předsedy vlády Sarawaku Datuk Patinggi Abang Johari Tun Openge nabízí malajsijský stát Sarawak investiční příležitosti pro soukromý sektor v ropném průmyslu a navazujících petrochemických odvětvích v hodnotě 25 miliard USD (104,74 miliard RM). Rozvoj středních podniků petrochemického průmyslu, jako je výroba metanolu, čpavku, vodíku a polyetylenu má za cíl dále posílit stávající navazující výrobní ekosystém státu a vytvoří více obchodních příležitostí.
 

Státní společnost Sarawak Petchem Sdn Bhd v současné době staví mega-metanolový závod v Bintulu, jehož uvedení do provozu je naplánováno na rok 2023. Závod, který má výrobní kapacitu 1,7 milionu tun ročně, bude dostávat 160 milionů standardních kubických stop denně suroviny zemního plynu od společnosti Petroliam Nasional Bhd (Petronas). Projekt získaly jihokorejská Samsung Engineering Co Ltd, Lotte Chemical, POSCO a SEDC Energy Sdn Bhd, dceřiná společnost Sarawak Economic Development Corp (SEDC).

Dalšími takovými megaprojekty, které jsou v současnosti na rýsovacím prkně je projekt zeleného vodíku a čpavku, rovněž v bornejské části Malajsie, v Bintulu.

Že to Sarawak myslí s orientací na těžký průmysl vážně, svědčí nově formulovaný Akční a implementační plán pro strategii rozvoje v post-covidovém období až do roku 2030, který v únoru 2022 představil právě premiér Sarawaku Joharti Tun Openge. Jeho vláda bude mít přitom na realizaci před sebou celé volební období, jelikož je součástí koalice, která s přehledem zvítězila v nedávných volbách.

Sarawak ostatně může čerpat i ze silné surovinové základny, jelikož je hlavní oblastí těžby ropy a zemního plynu v Malajsii, státu, jenž mimo jiné proslavily mrakodrapy Petronas, pojmenované právě po státní společnosti Petroleum Nasional Sdn. Bhd. Premiér Johari oznámil, že existuje naléhavá potřeba zintenzivnit lokalizaci dodávek plynu a jeho využití pro další industrializaci Sarawaku v příštích pěti až deseti letech, aby stát zvýšil navazující ekonomické aktivity s vysokou hodnotou. Takovou navazující aktivitou může být právě projekt nazvaný Sarawak H2biscus, který vyrobí z vodní energie a zemního plynu tzv. zelený vodík, methanol a modrý vodík a dále konverzi vodíku na čpavek. V únoru 2022 má být ověřena studie proveditelnosti projektu.

 

Ilustrační foto

 

Další prostor vidí vláda Sarawaku v samotné těžbě ropy a zemního plynu. Proto přistoupila k dalšímu průzkumu ložisek na pevnině i na moři s cílem ověřit disponibilní objemy na cestě Sarawaku k industrializaci. V současné době 70 % dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) v Malajsii pochází právě ze Sarawaku. Přesto Sarawak spotřebuje méně než 5 % celkové produkce země.

„Vláda Sarawaku dále nově zformulovala akční plán Sarawak Gas Roadmap neboli SGR 2030 s cílem těžit do roku 2030 1 200 milionů standardních kubických stop denně, což by představovalo nárůst těžby zemního plynu o 250 %. Tyto a další plány byly vyčísleny jako investiční příležitosti ve výši 25 miliard USD (104,74 miliard RM) pro soukromý sektor, aby katalyzoval dále ekonomiku prostřednictvím různých navazujících odvětví petrochemie.

Podle této „mapy“, střední petrochemický průmysl, jako jsou technologie pro výrobu, skladování a distribuci metanolu, čpavku, vodíku a polyetylenu, dále posílí stávající navazující výrobní ekosystém a vytvoří více obchodních příležitostí.

Dle SGR 2030 se má vytvořit do roku 2030 dalších 15 000 pracovních míst v ropném a plynárenském sektoru. Díky stávajícím kapacitám v oblasti petrochemických derivátů se Sarawak  zapojí také do globálního ekosystému výrobního dodavatelského řetězce, řekl Johari. Posílení úlohy státu Sarawak s ohledem na petrochemický průmysl a těžbu ropy a zemního plynu je již zřejmý i ze státních rozpočtů Malajsie z posledních let, kde jsou zřejmé určité kompenzace právě ve prospěch tohoto, rozlohou největšího státu Malajsie.  Dohoda o obchodním vyrovnání podepsaná sarawackou vládou se společností Petronas koncem roku 2020 dále poskytla Sarawaku větší podíl na příjmech z ropy a plynu nalezených ve státě. Zajišťuje také aktivnější zapojení Sarawaku do ropného a plynárenského průmyslu vytvořením a udržováním stabilního, příznivého obchodního a investičního prostředí pro udržitelný růst ropného a plynárenského průmyslu.

 

Ilustrační foto

 

Vize místní vlády však nezůstávají jen u předobrazů těžkého průmyslu. Příležitosti v tomto ohledu naleznou i společnosti kladoucí důraz na zelenou, tedy environmentálně udržitelnou těžbu a zpracování. Další aktivity zahrnují geologické průzkumy a činnosti projektantů. Návazné příležitosti vyplynou v sektorech jako stavebnictví (ubytování pro zaměstnance, urbanizace), lesnictví (výsadba a obří zalesňování jako offset proti exploataci uhlíku), zdravotnictví (nemocnice pro olejáře) či infrastruktura (přístavy, komunikace), megaprojekt tak má cíl dostát svému názvu Petrochemické centrum Sarawaku (Sarawak Petrochemical Hub – SPH Bintulu). A české firmy mají možnost být u toho.  

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur