česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví uspořádalo webinář na podporu spolupráce v letectví

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur zajistilo obchodní a investiční webinář pro české firmy zaměřené na vojenský a civilní letecký průmysl, jedno z nejperspektivnějších odvětví pro exportéry v Malajsii. Na úvod přivítal účastníky virtuálního semináře velvyslanec České republiky v Malajsii, p. Milan Hupcej, hosty následně oslovila ředitelka Odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR, pí. Radka Konderlová. Kromě téměř půltuctu českých firem se malajsijským partnerům představil také Moravský letecký klastr – sdružení zastřešující jeden z nejvýznamnějších klastrů leteckého průmyslu v České republice. Akce se konala 18. května 2022.
 

Letecký průmysl je identifikován malajsijskou vládou jako jeden z prioritních sektorů a je nedílnou součástí strategického plánu Malajsie pro nadcházející pětileté období (2021-2025). Letecký, ale i kosmický průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích průmyslových odvětví v zemi, který se opírá o implementaci tzv. Malaysian Aerospace Industry Blueprint 2015–2030.

Česká řešení z oblasti letectví jsou však často uplatnitelná i v oblasti obranného průmyslu. Příkladem mohou být radary, zabezpečení vzdušného prostoru, trénink pilotů, výroba a dodávky bezpilotních leteckých systémů a dronů, ale třeba i segment cvičných letadel.

 

V jednací místnosti

 

Malajsijským partnerům se tak představily firmy jako Czech Aviation Training Center, F Air, MGM COMPRO, RETIA anebo již zmíněný Moravský letecký klastr.

Pandemie covid-19 obzvláště těžce zasáhla nejen letecké společnosti, ale i výrobce civilních letadel a další firmy, které tvoří dodavatelský řetězec. V první polovině roku 2020 došlo v Malajsii stejně jako v ostatních zemích k jednomu z nejdramatičtějších propadů, jaké průmysl civilního letectví zažil.

 

Webinář

 

I přes poslední nepříznivý vývoj je Malajsie připravena urychlit rozvoj svého místního dodavatelského řetězce a snaží se o přilákání pokročilejších technologií.

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur