عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká požárně bezpečnostní zařízení v Kuvajtu

Kuvajtský sektor protipožární ochrany je v důsledku vysokého počtu incidentů, které se každý rok vyskytnou zejména v ropných, rafinérských a petrochemických závodech, ale i v komerčních či rezidenčních objektech, pod značným tlakem na zvýšení efektivity své činnosti. Kuvajtská vláda zavádí přísná pravidla a opatření, jejichž účelem je zvýšit účinnost požární bezpečnosti staveb v zemi, např. prostřednictvím povinného vybavení všech budov systémem detekce a hašení požáru, či nových přístupů a strategií požární prevence v budovách i mimo ně. Tento trend samozřejmě skýtá příležitosti pro české výrobce kvalitních a inovativních technologií, které mají potenciál snížit vznik a šíření požárů v Kuvajtu.

Jednou z největších překážek pro vstup českých výrobců v oblasti požární ochrany na kuvajtský trh je skutečnost, že místní certifikační autorita, kterou je kuvajtské požární ředitelství (Kuwait Fire Service Directorate – KFSD), zatím neuznává české ani unijní certifikáty výrobků (například tzv. CE certifikáty), vydávané českým, v evropské komisi oznámeným subjektem, PAVUS, a.s. (dále jen PAVUS). Pokud by se PAVUS dostal na seznam zahraničních zkušebních institucí uznávaných KFSD, otevřel by se českým výrobcům přístup na kuvajtský trh. Z toho důvodu velvyslanectví v Kuvajtu ve spolupráci s PAVUS již delší dobu usiluje o jeho uznání ze strany KFSD. Zástupci PAVUS  v květnu 2018 přijeli do Kuvajtu, kde se setkali s náměstkem generálního ředitele KFSD, představili svoji instituci, technologie, postupy, normy a certifikace, a pozvali zástupce KFSD na návštěvu PAVUS do České republiky.

Na jaře 2019 velvyslanectví v rámci projektů ekonomické diplomacie (PROPED) ve spolupráci s PAVUS uspořádalo incomingovou misi se zástupci KFSD do ČR, jejímž smyslem bylo umožnit kuvajtským partnerům provést inspekci prostor, vybavenosti, technologií a postupů PAVUS, za účelem následného zapsání PAVUS na zmíněný seznam uznávaných zahraničních zkušeben. Delegace KFSD, vedená brigádním generálem Mohsenem Al-Qudaihim, ČR navštívila ve dnech 22. - 25. dubna 2019 a program návštěvy kromě prohlídky zkušebny PAVUS zahrnoval například i návštěvu Technického ústavu požární ochrany MV, GŘ Hasičského záchranného sboru ČR či výrobního závodu společnosti Mandík, a.s. Na závěr mise se uskutečnil prezentační a matchmakingový seminář s 8 významnými českými výrobci z oboru. Zástupci KFSD ocenili vysokou kvalitu a technologickou vyspělost jak zkušebny PAVUS, tak českých firem a výrobků. Velvyslanectví ČR v Kuvajtu nyní usiluje o urychlené zapsání PAVUS na seznam do konce 1. pol. 2019 tak, aby čeští exportéři požárně bezpečnostních systémů mohli co nejdříve začít své výrobky vyvážet na kuvajtský trh.

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, zastupitelský úřad ČR v Kuvajtu