عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Kuvajtu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy jsou v Kataru vítány

Jak ukázala návštěva oficiální delegace České republiky v Kataru, jejíž součástí byla i podnikatelská mise Hospodářské komory ČR, existuje značný potenciál i oboustranný zájem o další rozvoj a prohloubení obchodně-ekonomických vztahů mezi Českou republikou a touto mimořádně bohatou zemí Perského zálivu. V souvislosti s přípravami Kataru na mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 a s diverzifikací jeho ekonomiky by české firmy v Kataru mohly nalézt perspektivní exportní trh pro své výrobky, technologie, služby a know-how.
 

Ve dnech 9. – 10. dubna 2018 Katar navštívila delegace ČR vedená zástupcem náměstka Sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ivanem Jančárkem. Součástí delegace byla i podnikatelská mise Hospodářské komory ČR vedená předsedou zahraniční sekce HK ČR, Iljou Mazánkem. Z jednání zástupců české delegace s katarskými protějšky vyzněl zájem o prohloubení česko-katarské ekonomické relace a o navýšení obchodní výměny, která v roce 2017 dle vice-prezidenta katarské obchodní komory (QCCI) dosáhla úrovně 187 mil. USD (nárůst oproti 102 mil. USD v roce 2013). Období let 2018-2022 by v souvislosti s přípravami na mistrovství světa v kopané v roce 2022 mělo přinést další hospodářský rozvoj země s meziročním růstem HDP ve výši přes 3 %.

Katar však dle vice-prezidenta QCCI hledí i za obzor roku 2022. Má zájem o nalezení nových obchodních partnerů a snaží se získat větší nezávislost zejména ve strategických odvětvích. Perspektivními oblastmi pro posílenou česko-katarskou obchodně-ekonomickou spolupráci tak jsou nejen tradiční české lázeňství a zdravotnictví (zejména oblast fyzioterapie), ale například i oblast zemědělství a potravinářství či výroba stavebních materiálů. V kontextu katarského úsilí o diverzifikaci ekonomiky a budování základny high-tech odvětví, které mají zajistit životaschopnost jeho ekonomiky po odeznění ropné éry, mají šanci i vyspělé české technologické společnosti v oblasti strojírenství, elektrotechniky a elektroniky, ICT a energetiky (zejména obnovitelné zdroje). Katarské státní fondy disponují obrovským kapitálem, který Katar investuje do nákupu klíčových strategických technologií a know-how a jeho transferu do země. Vice-prezident QCCI v tomto smyslu uvítal českou delegaci v Kataru a prezentoval svoji zem jako přitažlivou obchodní destinaci s vysoce rozvinutou infrastrukturou a s moderním a vstřícným podnikatelským prostředím, která by mohla být zajímavá i pro české společnosti.

Byznys fórum bylo pro české společnosti vzácnou příležitostí setkat se s katarskými protějšky. Dle pozitivních ohlasů českých firem byl B2B seminář úspěšný a řadě z nich se podařilo navázat perspektivní obchodní vztah s katarským partnerem. Jako konkrétní příklad obchodní příležitosti pro české společnosti lze zmínit poptávku ze strany katarských společností po výrobcích z oblasti protipožární a hasičské technologie (např. systému záložního nouzového osvětlení či protipožárního alarmu), vojenských bezpečnostních systémů, systémů CCTV, systémů detekce plynu, vodíku a CO2, systémů rychlého/nouzového přivolání nemocničních sester, či lékařských nástrojů a vybavení. Byznys fórum bylo široce medializováno katarským tiskem (články jsou dostupné na účtech sociálních médií velvyslanectví ČR v Kuvajtu, zejména na jeho FB stránce).

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat Zastupitelského úřadu ČR v Kuvajtu