عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy v hledáčku internetových podvodníků vydávajících se za Katařany

Zastupitelský úřad v Kuvajtu opakovaně zaznamenává případy, kdy se čeští podnikatelé stávají terčem podvodných nabídek obchodní spolupráce ze strany subjektů vydávajících se za katarské subjekty. Podvodníci však ve skutečnosti většinou pocházejí z některé ze zemí afrického subkontinentu a pod záminkou zdánlivě úžasných obchodních příležitostí mohou ze svých obětí vylákat statisíce korun.
 

Z poslední doby lze uvést případ českého designérského studia Domy Architects, které bylo osloveno, aby vypracovalo projekt lékařského centra pro kampus MENA University v Doha. Jednání probíhala e-mailem a zástupce společnosti byl dokonce pozván na jednání do Doha na náklady zadavatele. Před návštěvou však měl český architekt zaplatit registrační poplatek ve výši 2950 USD za účelem zapsání do profesní asociace Certified Qatari Eminent Professional Architects Board, což je prý v Kataru běžná praxe. Ačkoliv je registrace hostujícího architekta v místním profesním sdružení běžný postup, pojal naštěstí český architekt podezření, zda se nejedná o podvod s cílem vylákat z něj nemalý poplatek. Kromě celé řady drobných nesrovnalostí byla podezřelá například i okolnost, že účet, na který měl být registrační poplatek zaslán, byl veden u mexické bankovní instituce.

S podvodem „made in Qatar“ byla konfrontována i česká společnost Ardon Safety, výrobce pracovních a funkčních oděvů, obuvi a pomůcek. Společnost byla kontaktována s nabídkou na účast v údajném tendru Qatar Public Procurement Bureau (QPPB) na dodávku velkého množství ochranných pracovních přileb, který následně vyhrála. Lákavou zakázku v hodnotě 3,9 milionů EUR se podvodníci snažili české firmě vizualizovat řadou falešných, avšak velmi reálně vypadajících dokumentů, jako např. certifikátem o udělení zakázky či dokonce již schváleným mezinárodním platebním příkazem na částku 3,9 mil. EUR, které měly být české společnosti zaslány po podepsání smlouvy s QPPB. Česká společnost však zpozorněla, když právník doporučený QPPB, který měl smlouvu v zastoupení za společnost v Kataru podepsat, požadoval za své služby a náklady na související právní úkony 6900 USD. Na dotaz, zda lze nějakým způsobem ověřit reálnost zakázky, údajný katarský právník v e-mailu odpověděl: „Nobody does what is not real in Qatar. The business is 100% real. Our law and religion does not support what is not real.“

Oba tyto příběhy nakonec měly šťastný konec, jelikož české společnosti požadované poplatky nezaplatily a obrátily se na českou ambasádu v Kuvajtu, která má na starosti i Katar, s žádostí o prověření celé záležitosti. Ambasáda kontaktovala katarskou obchodní komoru, která potvrdila prvotní podezření, že se jedná o podvod. Např. QPPB není skutečná katarská instituce a její internetová prezentace je podvod původem z Nigérie (její webová stránka již v současné době není přístupná). Veřejné zakázky v Kataru má na starosti primárně Central Tenders Committee (CTC). Důležitým vodítkem je například oficiální katarská internetová doména „.gov.qa.“, na které se nacházejí oficiální katarské instituce.

Naopak velmi nešťastný konec vzal podobný příběh z roku 2014, kdy česká podnikatelka naletěla podvodníkům vydávajícím se za katarské Ministerstvo dotací a islámských záležitostí. Ti ji skrze údajného obchodního agenta nabídli účast v tendru ministerstva na potravinářské výrobky, který podnikatelka samozřejmě následně vyhrála. Lákadlo v podobě zakázky za 611 tis. EUR bylo příliš veliké a tak podvodníci z české podnikatelky postupně formou různých registračních a certifikačních poplatků, poplatků za právní služby advokáta a depozitu v bance vymámili desítky tisíc EUR. Na ambasádu v Kuvajtu se nešťastná podnikatelka bohužel obrátila až ve chvíli, kdy již zločincům na jejich konta poslala přes milion korun.

Obecně lze českým podnikatelům doporučit maximální obezřetnost pokaždé, když je kontaktuje neznámý subjekt z oblasti (nejen) Perského zálivu se zdánlivě úžasnou obchodní nabídkou. Rozhodně nedoporučujeme platit jakékoliv poplatky před důkladným prověřením subjektu a osobním seznámením s obchodním partnerem. Pokud si nejste jistí, obraťte se na naši ambasádu, která vám může pomoci.

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, zastupitelský úřad Kuvajt

přílohy

dokumenty k podvodné zakázce - dopis 161 KB JPG (Obrázek / Fotka) 30.3.2017

dokumenty k podvodné zakázce - platební příkaz 163 KB JPG (Obrázek / Fotka) 30.3.2017