عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kuvajt
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Designérská a sklářská společnost Lasvit v Kuvajtu dosáhla dalšího úspěchu, a to i v době pandemie

Zastupitelský úřad v Kuvajtu pomáhal zajistit vstup odborníků a techniků společnosti Lasvit a dokončit překrásnou světelnou instalaci v kuvajtském Assima Mall.  

Koncem loňského léta se společnost Lasvit obrátila na Odbor ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí s žádostí o asistenci při zajištění vstupu svých expertů za účelem dokončení exkluzivního projektu v rozestavěném obchodním centru Assima Mall. Kuvajt se v té době nacházel na vrcholu pandemie Covid-19 a zároveň v době turbulentních vnitropolitických změn souvisejících s úmrtím šejcha Al-Sabaha a volbami. Vstup do země byl za dané situace nemožný. Zastupitelský úřad v Kuvajtu se tehdy, a znovu v tomto roce, zasadil o to, aby kuvajtská strana odborníkům Lasvitu umožnila na výjimku přicestovat do země a originální dílo dokončit. Obchodní centrum bylo v minulém týdnu částečně otevřeno a překrásná světelná instalace společnosti Lasvit se tak dostala na odiv kuvajtské veřejnosti – viz Kuwait Times.      

Instalace českého uměleckého díla v luxusním obchodním centru Assima Mall v centru Kuvajtu obnášela zavěšení šestnácti tunového lustru znázorňujícího tradiční kuvajtské aktivity před zahájením těžby ropy. Ty jsou symbolizovány spuštěnou rybářskou sítí, která se pne od stropu z výšky 72 metrů, a ve které „uvízlo“ hojné množství třpytících se rybek a perel. Designový lustr vyniká na pozadí vlnících se stěn lemujících horní patra obchodního centra. Instalační práce v takové výšce vyžadovaly využití speciální techniky, um a precizní práci českých expertů. Český design skvěle naplnil očekávání kuvajtského zadavatele, jenž klade vysoké nároky na design a dokonalé provedení.

Společnost Lasvit tak již v Kuvajtu oslavila několikátý úspěch. V lobby kuvajtského hotelu Four Seasons se pyšní unikátním křišťálovým lustrem připomínajícím gigantický diamant. Ten vznikl ve spolupráci s designérským duem Yabu Pushelberg. Obří křišťálový lustr se nachází ve výškové budově Burj Alshaya sahající 205 metrů k nebi. Dalším kuvajtským projektem Lasvitu, jenž nelze opomenout, je noblesní čtyřmetrový lustr ve tvaru měsíce situovaný nad vchodem do pracovny guvernéra kuvajtské národní banky. Rafinovaným provedením lustru v prostorách nákupního centra The Avenues, tentokráte ve tvaru kopule s prolétávajícím hejnem ptáků skrze sluneční paprsky, předvedla společnost Lasvit svůj um a opět pozvedla image českého sklářského průmyslu.

Společnost Lasvit je jednou z nejúspěšnějších českých firem na kuvajtském trhu, poukazující na zájem Kuvajťanů po exkluzivním zboží přizpůsobeném místním tradicím a přání zákazníka. Kuvajťané oceňují kvalitu a unikátní práci tradičního sklářského odvětví. Zájem jde ruku v ruce s dynamicky se rozvíjejícím stavebním průmyslem. Češi mají v Kuvajtu v tomto ohledu vybudované dobré jméno a otevřené dveře.

K aktuálnímu stavu v době pandemie je nutno doplnit, že situace se během posledních měsíců markantně zlepšila a zdá se, že i cestování se brzy vrátí k normálnímu stavu. V nejbližší době se má Kuvajt po dlouhé době otevřít i turistům. Očkování je základním předpokladem vstupu do země a rovněž návštěvy obchodních center. Avšak v době, kdy jsou hranice zavřené, pomáhá Velvyslanectví ČR v Kuvajtu vyjednávat vstup za účelem obchodních cest proto, aby česko-kuvajtský byznys vzkvétal.

Ing. Tereza Valášková, Ph.D., ekonomická diplomatka ZÚ Kuvajt