عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak na obchod s Kuvajtem a Katarem po dobu COVID-19 – rady pro české exportéry

Virus COVID-19 se nevyhnul ani regionu Perského zálivu, včetně Kuvajtu a Kataru. Kromě bezprostředních dopadů již stihl napáchat prvotní škody i na jejich ekonomikách a zahraničním obchodu. Obě země nyní v zásadě fungují v nouzovém režimu, kdy platí zákaz shromažďování a částečný zákaz vycházení. Většina zaměstnanců veřejného i soukromého sektoru má nařízenu práci z domova či dovolenou a byly uzavřeny veškeré hraniční přechody (včetně mezinárodního letiště) pro vstup cizích státních příslušníků do země. Za těchto podmínek se hospodářský život obou zemí prakticky zastavil.

V současné situaci je jednoznačnou prioritou obou zemí boj s epidemií korona viru. Proto byla většina obchodních jednání pozastavena a došlo i k prodloužení termínů uzávěrek některých tendrů. Dopady nouzových opatření v regionu samozřejmě pociťují i čeští exportéři, kteří se v posledních letech o kuvajtský a katarský trh začali více zajímat. Za současné situace je mimořádně obtížné oslovovat nové obchodní partnery či provádět průzkum místního trhu. To platí dvojnásobně pro země, ve kterých kontaktování firem či úřadů „na dálku“, např. e-mailem, či telefonicky, bez předchozí osobní známosti, prostě nefunguje. Pro prvotní kontakt je nutné zemi navštívit a se všemi důležitými lidmi se osobně sejít, což však v současné situaci není možné. Po navázání osobního kontaktu lze pak již pro komunikaci využít všechny běžné formy, včetně e-mailu, telefonátu, apod. Jednoznačně nejrozšířenější forma komunikace v zemi je však prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp, a to překvapivě i v obchodním či úředním styku.

A když už jsme u kulturních specifik těchto trhů, můžeme přidat ještě pár tipů. Vzhledem ke zdejšímu přístupu k času by vás například neměl zarazit pozdní příchod místního partnera na jednání, od západních partnerů se však očekává dochvilnost. Běžné je domlouvání schůzek a jednání operativně, i v řádu dnů, či dokonce pouhých hodin před jednáním, což pro našince – na rozdíl od Kuvajťana či Katařana – může být stresující. Zrušení domluvené schůzky i na poslední chvíli není považováno za neslušné – očekává se, že partner omluvu přijme s klidem, projeví porozumění a bude schopen se operativně domluvit na náhradním termínu. Vzhledem k muslimskému charakteru země není na obchodních jednáních, ani v restauracích, podáván alkohol, který může být pro některé místní citlivým tématem (v Kuvajtu například platí zákaz výroby, dovozu, prodeje a konzumace alkoholu na veřejnosti, v Kataru je k dostání pouze v restauracích a barech pětihvězdičkových hotelů). Čas v těchto zemích zdánlivě plyne pomaleji a pracovní tempo je volnější. Prioritu mají rodinné aktivity a velký prostor je věnován posezení s přáteli při kávě či večeři, a to i s obchodními partnery.   

Velmi účinný nástrojem, jako všude na světě, je osobní doporučení, prostřednictvím již etablovaných firem a obchodníků, či ověřených kontaktů českého zastupitelského úřadu, který sídlí v Kuvajtu, jeho působnost se však vztahuje i na Katar. Ekonomický diplomat úřadu může předat kontakt, upozornit na zajímavou příležitost, pomoci domluvit schůzku, doprovodit na obchodní jednání, atd. Komunikace s úřady i firmami v teritoriu by měla být výrazně usnadněna, až budou odvolána mimořádná opatření a zaměstnanci firem a ministerstev se vrátí do svých kanceláří. V mezičase může ambasáda pomoci alespoň s předáním zkušeností a aktuálních informací, stejně jako s vytipováním možného partnera. V případě zájmu pište na jakub_jaros@mzv.cz.  

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, zastupitelský úřad ČR v Kuvajtu