عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Katarští investoři mají zájem o Českou republiku

Velvyslanectví České republiky v Kuvajtu se zúčastnilo obchodního a investičního semináře pořádaného v Doha dne 6. února 2017 zastoupením EU v Rijádu a Katarskou obchodní komorou. Účelem akce bylo přispět k dalšímu rozvoji ekonomické a obchodní spolupráce s regionem GCC (Gulf Cooperation Council) a umožnit navázání kontaktů mezi evropskými podnikateli a jejich protějšky z GCC. Akce se zúčastnili zástupci 17 členských států EU, zástupci několika evropských firem působících v regionu a množství podnikatelů a investorů z Kataru a regionu GCC.
 

Seminář byl další z řady akcí, které v poslední době pořádá Zastoupení EU v Rijádu ve spolupráci se Sekretariátem GCC či Katarskou obchodní komorou (QCCI). Tyto aktivity mají za cíl další prohloubení obchodních a hospodářských vztahů EU s tímto bohatým ropným regionem. V pozadí těchto aktivit stojí rovněž naděje na obnovení jednání o uzavření smlouvy o volném obchodu mezi EU a GCC (EU-GCC FTA), která ztroskotala v roce 2008. Přední političtí představitelé Saudské Arábie, Spojených Arabských Emirátů a Kataru se již veřejně vyslovili pro obnovení jednání a novou dynamiku procesu potvrzuje i místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen, který nedávno absolvoval po regionu GCC turné. EU jako celek je katarským největším obchodním partnerem a vzájemný obchod v roce 2015 dosáhl hodnoty 18,1 mld. USD. K hlavním dovozním položkám z EU do Kataru patří zejména automobily, přístroje a zařízení, elektronika a elektrotechnika či ocel a železo.

Český ekonomický diplomat byl osloven přibližně 20 místními podnikateli a investory, kterým přiblížil obchodně-investiční prostředí a příležitosti v ČR. Zájemcům byly rovněž předány informační brožury a materiály o České republice a o klíčových sektorech české ekonomiky. Z rozhovorů se zástupci katarské obchodní komory a podnikatelské komunity byl zřetelný zájem o zintenzivnění obchodních vztahů s ČR. Investoři se zajímali zejména o akvizice v oblasti nemovitostí, hoteliérství, lázeňství či průmyslové výroby. Zájem byl dále například o českou produkci z oblasti uměleckého sklářství (český křišťál, luxusní lustry, atd.) či obnovitelných zdrojů energie (inovativní řešení v oblasti větrné či solární energie). Velvyslanectví získané kontakty a obchodně-investiční příležitosti hodlá zprostředkovat českým podnikatelům majícím zájem o místní trhy na některém z nadcházejících teritoriálních seminářů pořádaných MZV. Zájemci se mohou se svými dotazy obracet na Velvyslanectví ČR v Kuvajtu na e-mail jakub_jaros@mzv.cz.

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, zastupitelský úřad Kuvajt