عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal kuvajtského velvyslance

Dne 3. listopadu 2021 přijal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa velvyslance Státu Kuvajt Rašída Fáliha al-Hadžrího. Hlavním tématem rozhovoru byla výměna názorů na možnosti, jak podpořit dynamiku vzájemných politických vztahů a bilaterálního obchodu. Náměstek s velvyslancem dále hovořili o připravovaném investičním fóru a návratu kuvajtské klientely do českých lázní a zdravotních zařízení.

Vztahy mezi Českou republikou a Kuvajtem jsou tradičně bezproblémové a přátelské, v poslední době však obchodní relace ztratila dřívější dynamiku a absentují i politické kontakty. Náměstek s velvyslancem tak diskutovali o možnostech, jak vztahy znovu oživit. Cestou by mělo být uskutečnění politických konzultací, realizace odkládaných ministerských návštěv a příprava obchodních misí. Co nejdříve by měla být završena i jednání o dohodě o ekonomické a technické spolupráci. Po zlepšení pandemické situace a uvolnění cestovních restrikcí je očekáván brzký návrat kuvajtských klientů do oblíbených lázeňských a zdravotnických center v České republice.  

Kuvajtský trh skýtá obchodní příležitosti pro české exportéry, kteří mohou nabídnout originální, inovativní a vyspělé technologie a systémy v perspektivních sektorech, jako například ICT, obranný průmysl, zdravotnictví, energetika, stavební průmysl. Poptávány jsou také systémy požární bezpečnosti, produkty a technologie pro zemědělský a potravinářský průmysl. Kuvajtský trh je relativně malý, disponuje ale vysokou kupní silou spo­třebitelů, jejichž nákupní apetit neklesl ani v době pandemie a kteří poptávají pestrou škálu dováženého zboží, od základního až po luxusní. České firmy by se mohly zajímat o zapojení do některých modernizačních a transformačních projektů realizovaných kuvajtskou vládou v rámci programu Kuvajtská vize 2035.