عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prestižní kuvajtské stavby zdobí světelné instalace firmy Lasvit

České sklářské firmy v poslední době zabodovaly v několika prestižních kuvajtských stavebních projektech. Za zmínku stojí zejména mimořádný úspěch společnosti Lasvit, jejíž exkluzivní světelné instalace zdobí nový hotel Four Seasons, novou výškovou budovu kuvajtské centrální banky či supermoderní a luxusní nákupní středisko The Avenues, kde byla světelná instalace Lasvitu oficiálně odhalena v březnu 2018. Ukazuje se, že originální a inovativní české firmy mohou uspět i na tak obtížném trhu, jako je Kuvajt.

Mezi nejprestižnější projekty Lasvitu v Kuvajtu bezesporu patří osazení lobby hotelu Four Seasons unikátním křišťálovým lustrem, který vznikl ve spolupráci s designovým studiem Yabu Pushelberg a připomíná gigantický diamant. Jedná se o největší křišťálový lustr na světě, který hotelu nacházejícím se ve výškové budově Burj Alshaya (205 metrů) dodává patřičnou exkluzivitu.

Druhým kuvajtským projektem Lasvitu je instalace bezmála čtyřmetrového svítidla ve tvaru modrého Měsíce, které visí nad vchodem do pracovny guvernéra kuvajtské centrální banky v její nové výškové budově. Budova o 42 patrech, která byla nedávno inaugurována pod patronací samotného kuvajtského emíra, má být novou dominantou siluety Kuwait City s jeho impozantními mrakodrapy. Úchvatné modré svítidlo se inspirovalo noční oblohou a představuje uměleckou interpretaci planety Měsíce ve vesmíru.

Dalším prestižním projektem je instalace ve velkolepě pojatém nákupním středisku The Avenues. The Avenues mají evokovat atmosféru tradičního arabského trhu (tzv. „Souk“), ovšem v moderním pojetí. Stovky obchodů všeho druhu, značkových butiků, restaurací, kaváren a cukráren, kin a zábavních parků, jsou rozmístěny podél hlavní třídy, osázené vzrostlými palmami, a to vše v klimatizovaném a prosluněném prostor. Lasvit pro Avenues vytvořil jedinečnou křišťálovou kopuli s hejnem ptáků prolétajících skrze paprsky slunce. Dílo je jedinečné svým rozsahem i použitým technickým řešením a dodává prostoru patřičnou noblesu a exkluzivitu. Je umístěné v nově otevřené sekci The Avenues, známé jako tzv. „4. fáze“ výstavby (The Avenues – Phase IV).      

Úspěchy společnosti Lasvit ukazují zájem o jedinečné instalace z českého skla v Kuvajtu a potažmo i v ostatních arabských zemích Perského zálivu. Přitom stavebních projektů, ve kterých by se mohly výrobky českých sklářů uplatnit, je více než dost. V Kuvajtu je například aktuální výstavba nových letištních terminálů a celého nového moderního mezinárodního letiště (staví turecká společnost Limak), řady nových prestižních mrakodrapů, které ozdobí kuvajtskou "city" a nových příměstských rezidenčních sídlišť severně od hlavního města, které se mají stát domovem pro statisíce obyvatel. Možná ještě větší stavební horečka zachvátila Katar, který bude v roce 2022 hostit mistrovství světa v kopané.

V rámci výstavby spojené s rozvojem hotelových kapacit, rezidenčních čtvrtí, nákupních středisek a infrastrukturních staveb (včetně nových stadiónů) má být proinvestována přes 200 mld. USD. Kromě subdodávek svítidel a osvětlení by se čeští dodavatelé mohli uplatnit subdodávkami stavební a klimatizační techniky, chladících zařízení, elektrických rozvodů, ocelových konstrukcí, osobních i nákladních výtahů, stavebních a izolačních materiálů a dalších technologií a výrobků. Zastupitelský úřad v Kuvajtu podporuje české firmy, které chtějí expandovat na kuvajtský či katarský trh, ať již poskytnutím prvotní rady a orientace na místním trhu, či organizací různých obchodních a sektorových misí a seminářů.

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad ČR v Kuvajtu

Galerie


Projects Lasvit Kuwait