عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Dauhá se představili české lázně, cestovky a skláři

Ve dnech 14. -15. listopadu 2018 se v Dauhá uskutečnilo česko-katarské podnikatelské a turistické fórum, na kterém se katarským obchodním partnerům představila desítka českých firem z oblasti turistického ruchu, lázeňství, sklářství a bižuterie. Dvoudenní akce byla výstupem společného projektu ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Kuvajtu, agentury CzechTourism a Svazu výrobců skla a bižuterie (SVSB) a měla za cíl přiblížit pozvaným katarským firmám Českou republiku jakožto zajímavou turistickou destinaci a vyzdvihnout staleté dědictví a světovou úroveň českého sklářství.

První den fóra, které se uskutečnilo v hotelu Grand Hyatt Doha, byl věnován turistickému semináři „Czech Republic – Land of Stories“, na kterém zástupci agentury CzechTourism, českých lázní (např. tradiční lázně Teplice) a cestovních kanceláří specializovaných na VIP a bonitní klientelu prezentovaly své služby. Prezentace se přitom neomezovaly pouze na dominantní české hlavní město, ale věnovaly prostor i ostatním českým regionům, městům a místním turistickým zajímavostem. Česká republika byla prezentována jako atraktivní, kulturní a bezpečná turistická destinace pro katarské klienty, zejména v segmentech lékařské a lázeňské turistiky.  Na semináři byla k vidění výstava české bižuterie pod hlavičkou SVSB a hosté rovněž dostali první „ochutnávku“ speciální módní show „Made in Jablonec“.

Přehlídka české skleněné bižuterie v tradičním i moderním pojetí, kterou prezentovaly 3 české profesionální modelky, akci dodala nádech noblesy a byla pro katarské účastníky podnikatelského fóra jednou z nejzajímavějších součástí akce. Modelky v průběhu obou dnů předvedly během tří samostatných přehlídek výtvory českých společností JSB Bijoux, Misamo, Granát Turnov a Svazu výrobců skla a bižuterie. Kromě výrobců bižuterie dostali v rámci zvláštního semináře s českými skláři, který se pořádal druhý den fóra, prostor pro prezentaci svých společností a produktů i čeští výrobci svítidel, konkrétně společnosti MOLS a Modus Bohemia LED. Český velvyslanec pro Kuvajt a Katar, Martin Dvořák, který se fóra zúčastnil, byl zároveň pozván na slavnostní zahájení katarské etapy mezinárodní rallye v Dauhá, kde podpořil český tým pod vedením Vojtěcha Štajfa. Ten ve svém voze – Škoda Fabia RS ve speciální závodní úpravě – nakonec závod vyhrál a velký úspěch českých závodníků značně přispěl ke zviditelnění Česka v Kataru. Ostatně katarský tisk věnoval českému vítězství velikou pozornost a společně s mediálním pokrytím obchodního fóra tak Česko dominovalo titulním stranám katarských novin a deníků.

Ohlasy na česko-katarské obchodní fórum byly veskrze pozitivní a akce přispěla k šíření dobrého jména a značky „Made in Czech Republic“ v Kataru, který je v současné situaci otevřen spolupráci s novými obchodními partnery. Katarská obchodní komora (Qatar Chamber of Commerce and Industry – QCCI), jejíž místopředseda, Mohammed Ahmed Bin Twar Al-Kuwari, slavnostně zahájil sklářský seminář, vyjádřila velký zájem o další prohloubení česko-katarské ekonomické a obchodní spolupráce a realizaci dalších společných projektů. Český velvyslanec vyzdvihl pozitivní efekt úspěšných prezentací i českého sportovního úspěchu pro další prohloubení vzájemných vztahů: „uplynulé dva dny v Kataru jednoznačně ukázaly nemalý talent a zručnost českých firem a českých lidí, který se projevuje v tolika rozmanitých formách. Jsem velmi rád, že jsme v Kataru mohli předvést české skláře, módní návrháře a český turismus. Myslím, že jsme místní zaujali. Úspěch samozřejmě přitahuje, proto jsem nesmírně rád i za fenomenální vítězství Vojty Štajfa a jeho skvělého týmu. To nám dává velký kredit a pozornost místních a pomáhá to i české ekonomické diplomacii v Kataru.“  

Česko-katarské podnikatelské fórum bylo intenzivně pokryto ze strany řady katarských médií. Ukázky novinových článků, stejně jako příspěvky českého velvyslanectví k fóru, jsou dostupné na FB profilu velvyslanectví pod tímto odkazem.      

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, české velvyslanectví v Kuvajtu