عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Jakub Jaroš
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Kuvajtu pomohlo českým exportérům technologií požární bezpečnosti v přístupu na kuvajtský trh

Kuvajtský trh skýtá značné příležitosti pro české výrobce technologií a zařízení požární bezpečnosti a protipožární ochrany. Jednou z největších překážek v přístupu na tento trh však bylo, že místní certifikační úřad doposud neuznával české certifikace výrobků. Česká ambasáda ve spolupráci s Požárně atestačním a výzkumným ústavem stavebním (PAVUS) dokázala Kuvajťany přesvědčit, aby certifikáty PAVUS uznali.

V pozadí tohoto úspěšného projektu ekonomické diplomacie (tzv. PROPED) stála od počátku snaha Zastupitelského úřadu ČR v Kuvajtu podporovat české výrobce a exportéry systémů a technologií požární bezpečnosti a ochrany budov v přístupu na kuvajtský trh. Hlavní překážkou byla skutečnost, že místní certifikační úřad, kterým je kuvajtské požární ředitelství (Kuwait Fire Service Directorate – KFSD), doposud neuznával české ani unijní certifikáty výrobků (například tzv. CE certifikáty) vydané českým Požárně atestačním a výzkumným ústavem stavebním (PAVUS). České výrobky s certifikátem PAVUS tak doposud neměly přístup na kuvajtský trh.

Proto zastupitelský úřad ve spolupráci s PAVUS uspořádal ve dnech 22. – 25. dubna 2019 incomingovou misi delegace KFSD do ČR. Přítomnost v ČR zástupcům KFSD umožnila provést inspekci prostor, vybavenosti, technologií, postupů a certifikací PAVUS a program mise zahrnoval například i návštěvu Technického ústavu požární ochrany MV, GŘ Hasičského záchranného sboru ČR či výrobního závodu společnosti Mandík, a.s. Dne 25. dubna 2019 se pak v reprezentačních prostorách Černínského paláce uskutečnil prezentační a matchmakingový seminář, na kterém se čeští exportéři – 8 výrobců systémů a technologií požární ochrany budov - prezentovali delegaci KFSD, vedené brigádním generálem Muhsenem Al-Qudaihim. Jednalo se o společnosti Mandík a.s., PKPO, FK Servis, K.B.K. Fire, ZVVZ Machinery, Grena a.s., E-Therm TZ a Pavliš & Hartman. Zástupci kuvajtského požárního ředitelství si pochvalovali kvalitu, invenci a originalitu českých výrobků a technologií a projevili o řadu z nich značný zájem.

Mise vytvořila předpoklady pro zapsání PAVUS na seznam v Kuvajtu akreditovaných zahraničních zkušeben a pro uplatnění českých výrobků na kuvajtském trhu. K zápisu došlo již krátce po návratu delegace do Kuvajtu začátkem května a pro české exportéry tím odpadla hlavní bariéra v přístupu na kuvajtský trh. České společnosti přitom mají o tento trh značný zájem a řada z nich uvažuje o tom, že se na podzim do teritoria vyrazí podívat, aby se mohly prezentovat přímo na místě nejen KFSD, ale již i přímo potenciálním obchodním partnerům. České velvyslanectví v Kuvajtu může českým exportérům v jejich snaze o pronikání na kuvajtský trh pomoci například uspořádáním sektorové podnikatelské mise do teritoria a dalšími aktivitami.

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat Zastupitelského úřadu ČR v Kuvajtu

Galerie


Incoming KFSD_2