عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální upozornění na nové podmínky vstupu všech cestujících do Kuvajtu, platné od 24. února 2021

S platností od 24. února 2021 je prodloužen zákaz vstup všech cizinců do země leteckou přepravou (jde prakticky o prodloužení stavu od 7. února 2021). Výjimku tvoří rodinní příslušníci kuvajtských občanů, diplomaté a jejich rodinní příslušníci a dále ti zahraniční pracovníci, kteří dostanou příslušné schválení (většinou jde o pracovníky nezbytné pro kritickou infrastrukturu země (energetika, vodním hospodářství, zdravotnictví apod.).

Do země nejsou vpuštěni všichni, kteří nemají na mobilním telefonu nainstalovanou aplikaci Shlonik, která monitoruje jejich pohyb. Všichni ti, kteří přiletí do země, musí mít s sebou negativní PCR test (72 hodin a méně). Po příletu se musí všichni podrobit PCR testu na letišti a poté následné karanténě v některém z předem vybraných a zaplacených vybraných hotelů. Karanténa pro cestovatele se zemí s mírným rizikem (**) je 7 dnů a poté 7 denní domácí karanténa, karanténa pro cestovatele se zemí s vysokým rizikem (*) je 14 dnů. Hotel i jídlo si plně hradí přijíždějící cestovatelé. 6 dnů po příletu se musí podrobit dalšímu PCR testu.

Výjimky z hotelové karantény mají pouze kuvajtští občané, kteří byli mimo zemi se závažných zdravotních důvodů, kuvajtští studenti studující dlouhodobě v zahraničí, nedoprovázené děti do 18 let věku, diplomati a jejich rodinní příslušníci a zdravotnický personál. Všichni tito výše uvedení musí do povinné 14 denní domácí karantény.

Výše uvedené platí i pro všechny cestovatele odlétající se země, tj. musí při odletu prokázat, že mají zamluvený a předem zaplacený hotel, který bude použit pro karanténu po příletu.

Uvedené dva testy PCT (tj. jeden ihned po příletu a jeden 6 dnů po příletu) jsou uhrazeny předem v ceně letenky (platí je letecká společnost, která cestujícího dovezla). Existuje poměrně přísný systém vysokých pokut pro všechny, kteří se prokáží falešným PCR testem a to jak pro vlastního cestujícího, tak pro leteckou společnost (cca 35.000 Kč).

Od 24. února 2021 dochází k dalšímu zpřísnění vstupů – je kompletně zakázán vstup přes pozemní přechody (výjimku tvoří kuvajtští občané a jejich rodinní příslušníci a případný doprovod např. u osob se zdravotním postižením) a vstup po moři. Platnost tohoto nařízení je do 20. března 2021.

Od 24. února t. r. začíná platit nařízení o uzavření všech obchodů, restaurací, kaváren, obchodních center, služeb od 20:00 do 05:00. navíc od tohoto data nebude možné navštěvovat restaurace a kavárny, je možné si tam pouze jídlo/občerstvení objednat a odnést s sebou.

(*) Níže uvádíme země s vysokým rizikem, tak jak jsou určeny nařízením kuvajtského Ministerstva zdravotnictví:

Jižní Afrika, Portugalsko, Angola, Botswana, Demokratická republika Kongo, Kapverdy, Lesotho, Malawi, Zimbabwe, Turecko, Japonsko, Mauricius, Seychely, Bolívie, Mosambik, Namibie, Zambie, Surinam, Švédsko, Island, Irsko, Švýcarsko, Venezuela, Paraguay, Ekvádor, Guyana, Francouzská Guyana, Uruguay, Trinidad a Tobago, Sjednocené arabské emiráty, Německo, USA, Indie, Irán, Čína, Brazílie, Kolumbie, Arménie, Bangladéš, Filipíny, Sýrie, Španělsko, Bosna a Hercegovina, Sri Lanka, Nepál, Irák, Mexiko, Indonésie, Chile, Pákistán, Egypt, Libanon, Hong-Kong, Itálie, Severní Makedonie, Moldavska, Panama, Srbsko, Černá Hora, Dominikánská republika, Kosovo, Afghánistán, Argentina, Francie, Jemen, Velká Británie.

(**) Všechny ostatní země neuvedené výše se berou jako země s nízkým rizikem.