عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Kuvajtu a návratu do ČR

Vstup na území Kuvajtu:


Obecně lze konstatovat, že Kuvajt se plně vrátil do před covidových časů viz. níže.
Dne 1. května 2022 byly zrušeny veškeré zdravotní covidové protokoly a veškerá proticovidová opatření a přešlo se na zcela běžný režim, jako byl před vypuknutím covidové epidemie. To se týká všech vstupů do země včetně pozemních, letiště a přístavů.

  • Nošení masek na veřejných místech  je dobrovolné, a to jak uvnitř, tak ve vnějších prostorách. Jednotlivci, kteří mají covidové symptomy, jsou však povinni masku nosit.
  •  Osoby mohou vstupovat na všechna veřejná místa, a to bez ohledu na její vakcinační status a bez povinnosti PCR testu.
  • Povinnost PCR testů jako podmínka ke vstupu do vzdělávacích institucí nebo na pracoviště se ruší.
  • Osoby, které přišly do styku s nakaženou osobou:

 

Byla obnovena plně činnost kuvajtských konzulátů, které mohu již vydávat víza, seznam zemí, který zahrnuje i zahrnuje ČR, blíže viz.  https://www.eeas.europa.eu/kuwait/consular-kuwait_en?s=202

Nicméně se doporučuje používat aplikaci „e-viza“ https://evisa.moi.gov.kw/evisa/home_e.do 

S okamžitou platností byla pro kuvajtské letiště, všechny přístavy a pozemní hraniční přechody, zrušena všechna omezení.
  
Přílet cestujících:

Cizí státní příslušníci mohou vstoupit do Kuvajtu, pokud disponují:

a/ platným povolením pobytu

b/ platným vízem viz výše. Udělování víz na letišti zatím není funkční a víza jsou fyzicky na letišti udělována pouze víza na základě systému e-víz, tj. víza již dopředu udělená po internetu!

d/ je možné požádat o turistické vízum, které se uděluje „on line“ způsobem na webu: https://evisa.moi.gov.kw/evisa/home_e.do

 

Testovací cesntra:

Všechny osoby se mohou nechat testovat ve vládou schválených testovacích centrech - Dar Al Shifa Hospital /Beirut Street, Hawally/, Global Med Clinic Medical Center /4th Ring Road, Mazaya Complex, Jabriya/, Kuwaiti German Laboratory /5 lokalit Salmiya, Jabriya, Al Shaab, Hawally, Jahra/, Metro Medical /2 lokality Farwaniya, Salmiya/, Jaber Al-Ahmad International Stadium center /Jassem Mohammad Al Kharafi Road, Ardiya/, Al Jazeera Aviation Center /Road 55, Airport District/, Subhan Medical Center /Hawally/, Jarallah German Specialist Clinic /15 Al Mutasim Street, Hawally/. Seznam je indikativní a ne vyčerpávající. Ceny testů jsou kolem 6 KWD (550 Kč).

 

Osoby s prodělaným Covidem:

Vstup do země bez omezení platí dle odstavce „Vstup na území Kuvajtu“ + platné  povolení vstupu/platným vízem

Děti:

Vstup do země bez omezení platí dle odstavce „Vstup na území Kuvajtu“ + platné  povolení vstupu/platným vízem

Příjezdový formulář:

Není vyžadován pro vstup, pouze platný pas s vízem.

Postup při nákaze Covidem:

Nutno kontaktovat jakoukoliv nemocnici. Pokud je PCR test pozitivní, pak dotyčný bude kontaktován místním MZd (MoH) prostřednictvím svého mobilního čísla, které uvedl při testování a na které mu přišel příslušný výsledek testu.

Tranzit:

V případě tranzitu nejsou vyžadovány od cestujících žádné zdravotní náležitosti (např. negativní PCR apod.)

Užitečné kontakty:

KW MZd zřídilo webovou stránku, na které je možné se zaregistrovat pro očkování:

https://cov19vaccine.moh.gov.kw/SPCMS/CVD_19_Vaccine_RegistrationAr.aspx

Je možné se obrátit na jakoukoliv nemocnici/testovací centrum, která jsou uvedena v sekci testované osoby

Podrobné informace:

S účinností od 20. února 2022 rozhodla KW vláda o zrušení zákazu cestování neočkovaných osob. Byla zrušena též povinnost pro všechny pasažéry se před nástupem do letadla do Kuvajtu předložit negativní PCR test. Vše se řídí podle pravidel cílové destinace.


Podmínky návratu do ČR:

Odlet cestujících z Kuvajtu:

- povinnost dodržovat zdravotní požadavky týkající používání ochranných a dezinfekčních prostředků, dodržování fyzického odstupu a dalších podmínek, které eventuálně vyžaduje svými interními předpisy jednotliví dopravci. 

Vlastní aktuální podmínky návratu do ČR naleznete na webové stránce: Pravidla návratu do ČR | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

-    nepožaduje se karanténa bez ohledu na očkování

-    tyto osoby jsou povinny nosit 14 dní od posledního kontaktu masku

-    pokud osoba vykazuje symptomy nákazy v tomto období, je povinna
      absolvovat PCR test nejpozději do 3 dnů;

Osoby nakažené COVID19 musí dodržet 5 denní karanténu od data kdy jim byl covid indikován a povinnost nosit masku na veřejných prostranstvích po dobu pěti dnů od ukončení karantény; Osoby přijíždějící do Kuvajtu se nemusí prokázat žádnou vakcinací ani PCR testem, bez ohledu na jejich stav očkovanosti; Diváci mohou navštěvovat veškeré sportovní akce bez ohledu na jejich stav očkování; Použití aplikace Schlonik bylo zrušeno a tato aplikace nadále není k dispozici;