عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19- aktuální podmínky cestování do Kataru a návratu do ČR

Ministerstvo veřejného zdraví Kataru apeluje na všechny cestující, aby si před každou cestou zjistili aktuální vstupní podmínky u katarských úřadů, neboť ty jediné jsou oprávněny poskytovat relevantní informace. Tyto informace se vlivem turbulentní pandemické situace mohou měnit velmi rychle a k zastupitelským úřadům jednotlivých zemí se tak mohou dostat se zpoždením. Aktuální informace o podmínkách vstup do Kataru by měly sdělit také letecké společnosti, se kterými cestující přilétá.

 

VSTUP DO KATARU

Aktuální podmínky vstupu lze nalézt na webové stránce Ministerstva veřejného zdraví. S platností od 4. 9. 2022 platí následující: 

 • Občané a rezidenti Kataru musí podstoupit do 24 hodin od příjezdu do země podstoupit Rapid Antigen Test (RAT) v některém z Primary Health Care Centers nebo v některém ze soukromých center. Pakliže tak cestující neučiní, bude jeho aplikace Ehteraz automaticky zbarvena do šeda.
 • Návštěvníci a turisté musí předložit certifikát PCR testu ne starší 48 hodin nebo certifikát Rapid Antigen Testu (RAT) ne starší 24 hodin, které musí být provedeny certifikovanou laboratoří. Rychlé antigenní samotesty NEJSOU uznávány!
 • Občané a rezidenti GCC si musí stáhnout mobilní aplikaci Ehteraz a aktiovavat ji na svých mobilních telefonech pomocí místní nebo mezinárodní SIM karty s tím, že jsou vyjmuti z předvstupní online registrace. 

Všichni neobčané a nerezidenti GCC jsou povinni  si stáhnout mobilní aplikaci Ehteraz a aktivovat ji na svých mobilních telefonech pomocí místní nebo mezinárodní SIM karty. Zároveň musí provést předregistraci na webové stránce www.ehteraz.gov.qa, ve lhůtě 3 dnů před příjezdem. PCR test, Rapid Antigen Test, test sérologických protilátek pro osoby očkované částečně schválenými vakcínami,  vakcinační certifikáty, nebo certifkáty o prodělané nemoci Covid 19 musí být nahrány do předregistrace. Přes výše uvedené musí mít cestující nahrané certifikáty u sebe vytištěné.

Cestující plně očkovaní mimo Katar (jedna dávka vakcíny Janssen a dvě dávky pro ostatní vakcíny) některou z vakcín plně schválených Ministerstvem veřejného zdraví státu Katar musí předložit originální osvědčení o vakcíně a další podpůrné dokumenty v arabštině nebo angličtině prokazující, že vakcínu obdrželi. V očkovacím průkaze musí být uvedeny následující údaje: 

 1. jméno cestujícího, které musí být totožné s pasem
 2. data dávek podle typu vakcíny
 3. typ / název vakcíny
 4. sériové číslo šarže vakcíny
 5. QR kód (pokud existuje).
 • Vakcíny plně schválené Ministerstvem veřejného zdraví: Pfizer / BioNTech (Comirnaty), Moderna (Spike Vax), Astra Zeneca (Covishield / Oxford / Vaxzevria), Jansen / Johnson & Johnson (pouze jedna dávka).
 • Vakcíny částečně schválené Ministerstvem veřejného zdraví: Sinopharm, Sinovac, Sputnik V, Covaxin. 

Cestující přijíždějící do Kataru si musí stáhnout do svých telefonů mobilní aplikaci Etheraz, kterou si aktivují při vstupu do Kataru. Aby aplikace byla funkční, musí být splněno následující: 

 • smartphone opatřen systémem Android 6 nebo novější verzí, případně systémem IOS 13.5 nebo pozdější verzí
 • aplikace Ehteraz musí být stažena přes Google Play nebo Apple Store
 • internetové spojení

SIM karty lokálních operátorů jsou k dostání na Mezinárodním letišti Hamad v Doha a na hraničním přechodu Abu Samra, pokud jimi cestující doposud nedisponují. 

 

TRANZIT

V případě tranzitu v tranzitním prostoru na letišti nejsou vyžadovány žádné podmínky a pro cestující je možnost si zamluvit dočasné ubytování v tranzitním hotelu ORYX: https://www.guestreservations.com/oryx-airport-hotel/booking?gclid=EAIaIQobChMIv__T24qa9QIVY5BoCR0aFQVLEAAYASAAEgLT1vD_BwE Cestující by měli splňovat podmínky pro vstup do následné země. 

 

OCHRANNÁ OPATŘENÍ PLATNÁ V SOUVISLOSTI S COVID-19

Nošení masek je povinné pro všechny ve veřejné dopravě a v nemocničních zařízeních.  Ostatní uzavřené prostory nošení masek nevyžadují, vyjma obsluhujícího personálu, který musí mít masku vždy. Při odchodu z domu je povinností mít zapnutou aplikaci Ehteraz, kterou je nutné se prokázat při vstupu do všech uzavřených veřejných prostor. 

 

NÁVRAT DO ČR

Pravidla návratu do ČR naleznete na následující webové stránce: Pravidla návratu do ČR | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)