عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro návrat do ČR a cestování z ČR

 „Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu korona viru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.  

1. VYCESTOVÁNÍ  Z ČR  a  NÁVRAT DO ČR

 „Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu korona viru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.  

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-26-unora-2021-186956/

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi korona virus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví

https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html)

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KUVAJTU A KATARU VČETNĚ TRANZITU

Kuvajt:

Pro tranzit neexistují žádná opatření, vše záleží na cílové destinaci.

Vstup: od neděle 7. března je v zemi vyhlášen zákaz vycházení od 17:00 do 05:00. Tento zákaz platí pro všechny, kteří se nacházejí v zemi a je vyhlášen s platností do 8. dubna 2021 (předpokládá se jeho prodloužení). Rovněž tak platí zákaz vstupu pro všechny cizince, výjimku mají pouze rodinní příslušníci kuvajtských občanů. Na palubu letadla letících do Kuvajtu nesmí vstoupit pasažéři, kteří nebudou mít zaregistrovaný a zaplacený pobyt ve 3* - 5* hotelích určených pro institucionální karanténu po návratu do země, a to i u těch osob, které nemají zakoupenu zpáteční letenku. Jedinou výjimkou je odjezd ze země na trvalo. Byly stanoveny ceny týdenních pobytů v těchto hotelích, a to následovně:  5* -  jednolůžkový pokoj 270 KD (cca 810 Euro), + 210 KD (cca 610 Euro) strava (3 jídla denně á 10 KD) a dvoulůžkový pokoj 330 KD (cca 990 Euro) + 420 KD (cca 1.260 Euro) strava pro dvě osoby; 4* - jednolůžkový pokoj 180 KD (cca 540 Euro) + 148 KD (cca 444 Euro) strava (3 jídla denně á 8 KD) a dvoulůžkový pokoj 240 KD (cca 720 Euro) + 296 KD (cca 888 Euro) strava pro dvě osoby; 3* -  jednolůžkový pokoj 120 KD (cca 360 Euro) + 126 KD (cca 378 Euro) strava (3 jídla denně á 6 KD) a dvoulůžkový pokoj 180 KD (cca 540 Euro) + 252 KD (cca 756 Euro) strava pro dvě osoby.

Kuvajt deklaruje, že nebude přihlížet k žádným očkovacím certifikátům z jiných zemí a všechny osoby, které chtějí vstoupit na území Kuvajtu, se musí podrobit PCR testům těsně před vlastním vstupem + musí do karantény.

Platná zdravotní pravidla pro pasažéry cestující přes mezinárodní letiště v Kuvajtu:

Odlet cestujících:

- povinnost zaregistrovat se v online systému „Kuvajt Mosafer“, který má sloužit k evidenci cestujících, včetně zadání požadovaných letových údajů, atd.;

- povinnost získat PCR test (platí pro země, které to požadují pro vstup) vydaný laboratořemi schválenými ministerstvem zdravotnictví, které potvrzují negativní nákazu chorobou COVID-19 ne starší než 72 hodin;

- povinnost získat zdravotní pojištění po dobu cestování pokrývající léčbu infekce virem COVID-19;

- povinnost předložit potvrzení o zaplacení pobytu v k tomu určeném hotelu pro strávení institucionální karantény;

- povinnost dodržovat zdravotní požadavky týkající se nošení masek a rukavic, používání dezinfekčních prostředků a dodržování fyzického odstupu.

- zákaz palubních zavazadel, a to bez náhrady ušlých kilogramů; je však třeba dodat, že některé aerolinie jsou flexibilní a umožňují navýšení váhy zavazadel registrovaných do podpalubí (např. QR);

Přílet cestujících:

- povinnost předložit potvrzení o registraci a zaplacení týdenního pobytu v k tomu určeném hotelu pro strávení institucionální karantény;

- povinnost zaregistrovat se před nástupem do letadla ve sledovací aplikaci Shlonik;

- povinnost podstoupit nový PCR test ihned po příletu na letišti a další 6 dní poté (cena jednoho PCR testu je 30 KD a bude připočtena (60 KD) k ceně letenky při jejím nákupu;

- povinnost předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin před odletem;

- tělesná teplota všech cestujících bude zkontrolována před nástupem do letadla a při příjezdu;

- povinnost dodržovat zdravotní požadavky týkající se nošení masek a rukavic, používání dezinfekčních prostředků a dodržování fyzického distancování.

 

Katar:

Pro tranzit neexistují žádná opatření, vše záleží na cílové destinaci.

Vstup: Katar aktualizoval seznam nízkorizikových zemí, kde je těchto 18 zemí: ​​Omán, ​Brunej, Thajsko, Čína (Hong Kong, Macao), ​Vietnam, ​Malajsie, Jižní Korea, ​Singapur, ​Japonsko, ​Myanmar, ​Maledivy (pouze v rámci “Safe Travel Bubble”), ​Austrálie, Nový Zéland, Mexiko, Kuba, ​Mauritius, Island, ​Irsko.

Vstup do Kataru v současnosti povolen pouze katarským občanům, dětem a manželkám katarských občanů, a ve speciálním režimu rovněž držitelům povolení k trvalému pobytu v Kataru (rezidentům). Návrat rezidentů do podléhá schvalování individuálních žádostí na základě jejich vyhodnocení z hlediska potřebnosti a priority daného žadatele pro katarskou ekonomiku. Cestující do Kataru mají povinnost si před příletem na mezinárodní letiště Hamad International Airport (HIA) do svého mobilu stáhnout sledovací aplikaci Etherhaz. Tato aplikace následně zajišťuje sledování osoby nacházející se v domácí karanténě, včetně pravidelných hlášení a kontrol plnění karantény.

Vstup do země se řídí následujícími podmínkami:

1) Cestující z nízkorizikových zemí, kteří nepředloží negativní test ze země příletu, jsou povinni po příletu na HIA podstoupit test na COVID-19 a podepsat formální příslib dodržování domácí karantény po dobu jednoho týdne; po dobu domácí karantény je status cestovatele ve sledovací aplikaci Etherhaz žlutý. Týden po příletu musí cestující navštívit jedno z určených zdravotních středisek a podstoupit další test na COVID-19; pokud je výsledek pozitivní, bude cestovatel převeden do izolace, pokud je negativní, karanténní období končí na konci daného týdne a status cestovatele v aplikaci Etherhaz se změní na zelenou. Pokud cestující po příletu na HIA předloží certifikát potvrzující negativní výsledek COVID-19 testu vydaný zahraničním testovacím střediskem akreditovaným v dané zemi, vyhne se provedení testu na letišti HIA po příletu do Kataru. Dále pak se pak pokračuje podle postupu zmíněného výše. Certifikát nesmí být starší než 48 hodin před zahájením cesty.

2) Cestující ze zemí, které nejsou zahrnuty do seznamu nízkorizikových, a v nichž jsou akreditovaná testovací střediska COVID-19, jsou povinni předložit negativní COVID-19 test vydaný tímto akreditovaným testovacím střediskem, ne starší než 48 hodin před odletem do Kataru. Po příletu do Kataru na dobu jednoho týdne umístěn do institucionální karantény na vlastní náklady v hotelu, který mu určí katarská strana, a dále se podmínky setrvání v Kataru řídí stejnými pravidly, jako u cestovatelů z nízkorizikových zemí.

3) Cestující ze zemí, které nejsou zahrnuty do seznamu nízkorizikových, a v nichž nejsou akreditovaná testovací střediska COVID-19 budou muset podstoupit při příletu COVID-19 test (na vlastní náklady, cca 500 QR) a budou umístěni na vlastní náklady do karantény v jednom z hotelů, které fungují jako karanténní zařízení na základě rozhodnutí QA Ministerstva pro veřejné zdraví. Tento pobyt musí být rezervován před nastoupením cesty na stránkách „Discover Qatar“ a doklad o zaplacení je součástí rezervace letenky do Dauhá. Po týdnu karantény se cestující podrobí dalšímu testu na COVID-19; pokud je výsledek pozitivní, bude cestovatel převeden na vlastní náklady do izolace, pokud je negativní, karanténní období končí na konci daného týdne a status cestovatele v aplikaci Etheraz se změní ze žluté na zelenou.

Letiště HIA na svých webových stránkách dále publikuje požadavky, které musí pasažéři splnit, aby byli přijati do letecké přepravy: nošení roušek, používání desinfekce na ruce, dodržování bezpečného odstupu 1,5 metru od ostatních cestujících a dodržování dalších hygienických opatření a pravidel. Vstup na letiště nebude povolen osobám, které vykazují příznaky jako je zvýšená teplota, suchý kašel, dýchavičnost, ztráta čichu nebo chuti.

 

3. DOPRAVA

Z Kuvajtu nelétá žádný přímý let do České republiky.

Z Kataru létá přímý let do České republiky (QR 291) a to 3 x týdně – středa, pátek a neděle vždy odlet z Dohá 08:25 a přílet do Prahy 12:45. Z České republiky pak létá přímý do Kataru (let QR292) a to 3 x týdně – středa, pátek a neděle vždy odlet z Prahy 15:50, přílet do Doha 23:25.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

 

Kuvajt

centra pro PCR testy (výběr):

Dar Al Shifa Hospital

/Beirut Street, Hawally/

Global Med Clinic Medical Center

/4th Ring Road, Mazaya Complex, Jabriya/

Kuwaiti German Laboratory

/5 lokalit Salmiya, Jabriya, Al Shaab, Hawally, Jahra/

Metro Medical

/2 lokality Farwaniya, Salmiya/

Jaber Al-Ahmad International Stadium center

/Jassem Mohammad Al Kharafi Road, Ardiya/

Al Jazeera Aviation Center

/Road 55, Airport District/

Subhan Medical Center

/Hawally/

Jarallah German Specialist Clinic

/15 Al Mutasim Street, Hawally/

 

Katar

fungující centra pro PCR testy:

Al Thumama Healt Center

Leabaib Health Center

Gharafat QAl Rayyan Healt Center

Umm Salal Health Center

Mnaither Healt Center

Rawdat Al Khail Health Center

Al Waab Health Center

 

5. NÁVRAT  DO ČR

Od 30. 1. 2021 je na základě aktualizovaného krizového opatření zakázán vstup do ČR z jiných než nezbytných důvodů.

Od 5. 2. 2021 se cestující do ČR musí prokázat PCR testem provedeným ne déle než 72 hodin před započetím cesty. Dále také musí vyplnit český příjezdový formulář.

Od 5. 2. 2021 dochází k dalšímu zpřísnění pro cestující ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červené země - např. Kuvajt, nebo Katar). Tito cestující se musí prokázat PCR testem ne starším než 72 hodin před započetím cesty. Podrobnosti najdete zde: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Cestující do ČR také musí před odletem vyplnit ČESKÝ příjezdový formulář.

Další podmínky - cestující musí dále splňovat jeden z následujících bodů, tj. jsou:

a)   občany České republiky s obvyklým bydlištěm v České republice nebo jejich rodinnými příslušníky, kteří je doprovázejí,

b)   občany Evropské unie s vydaným potvrzením o přechodném pobytu na území České republiky nebo s povolením k trvalému pobytu na území České republiky nebo jejich rodinnými příslušníky, kteří je doprovázejí,

c)   držiteli platného dlouhodobého víza, průkazu o povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu na území České republiky vydaných Českou republikou,

d)   ostatními cizinci, pokud přes území České republiky pouze letecky tranzitují nebo přestupují na navazující let ze stejného letiště, a to do 12 hodin od příletu.

 Podrobné informace a podmínky naleznete na webových stránkách ministerstva zahraničních věcíministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra