عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Kuvajtu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští veteráni války v Zálivu navštívili Kuvajt

České velvyslanectví v Kuvajtu bylo dne 28. 2. 2018 poctěno návštěvou 11 českých válečných veteránu, kteří se v roce 1991 zúčastnili bojových operací vedoucích k osvobození Kuvajtu od irácké okupace. Čeští váleční veterání byli do Kuvajtu pozváni kuvajtskou vládou jako čestní hosté oslav u příležitosti 27. výročí osvobození země, ke kterému příslušníci československé protichemické jednotky před 27 lety výrazně přispěli.

Ve středu, 28. února 2018, uvítala česká ambasáda v Kuvajtu velice vzácné hosty. V rámci oslav Dne osvobození pozvala kuvajtská vláda k návštěvě skupinu 11 českých veteránů, kteří v roce 1991 byli jako členové české protichemické jednotky součástí spojeneckých sil, jež osvobodily Kuvajt od irácké okupace.

Během jejich pobytu, který se uskutečnil na pozvání kuvajtské vlády, se podařilo narychlo zajistit setkání veteránů se současným velvyslancem Martinem Dvořákem, s jeho manželkou a s dalšími pracovníky zastupitelského úřadu, a to přímo na české ambasádě, kterou před 27 lety osvobozovali, resp. zajišťovali její obnovený provoz (tehdejší československé velvyslanectví bylo plně funkční už jako druhé v celém Kuvajtu hned po ambasádě USA).

Velvyslanec Dvořák ve své uvítací řeči zdůraznil jak historický význam české vojenské účasti na této operaci, tak i to, že českým veteránům se podle jeho názoru stále nedostává adekvátní úcty ze strany české společnosti. 

Při následném neformálním setkání veteráni vzpomínali na dobu, kdy se celkem nečekaně ocitli v prvním sledu vojsk, která vstoupila na osvobozené území Kuvajtu, a na první kontakty a zkušenosti ze spolupráce s armádami, které jen pár let před tím byly podle tehdejší komunistické doktríny armádami nepřátelskými. Vzpomínali i na to, jak vstoupili do zcela vylidněného Kuwait City, v němž měli za úkol mimo jiné obsadit (či osvobodit?) český úřad, což se jim záhy povedlo.

Účastníci setkání na závěr vyslovovali veliké potěšení nad tím, že se podařilo tuto akci uspořádat a navázat také řadu kontaktů, které se mohou rozvíjet v budoucnosti například i formou ekonomických a obchodních aktivit.

Oslava Dne osvobození

Oslava Dne osvobození

Oslava Dne osvobození

Oslava Dne osvobození