عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Kuvajtu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace ZÚ Kuvajt pro české občany k průběhu Ramadánu

Dne 17. května začal v celém muslimském světě „svatý měsíc Ramadán“, který je nejvýznamnějším zdejším svátkem. I v Kuvajtu tento svátek přináší určitá specifika a omezení, na která chce zastupitelský úřad tímto článkem upozornit.

Ramadán je vyhlašován vždy v devátém měsíci muslimského kalendáře v závislosti na pohybu Měsíce a je tedy svátkem pohyblivým. Trvá 29 až 30 dní a letos končí 15. nebo 16. června.

V tomto období dochází v celém Kuvajtu (a podobně i v Kataru) k řadě změn a opatření, reflektujících specifické podmínky života v tomto měsíci. Zastupitelský úřad ČR i během Ramadánu pokračuje ve své standardní práci pro české občany, i v oblasti vydávání víz. Úřední hodiny pro veřejnost, tedy pondělí až čtvrtek 9:00 – 12:00, se nemění, doporučuje se předem si sjednat termín schůzky telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu.

Místní oficiální instituce a úřady budou fungovat v omezeném rozsahu, pro veřejnost na cca 5 hodin, v Kuvajtu jednotně od 9:30 hodin, v Kataru mohou některé úřady začínat již v 8, resp. v 9 hodin. V některých případech může být omezen i rozsah poskytovaných služeb.

Ramadán je v těchto zemích obdobím, kdy platí značná omezení pro občany, a to nejen pro Muslimy. I pro nemuslimy je zakázáno na veřejnosti jíst, pít (včetně vody) či užívat si jakýchkoli fyzických slastí (včetně kouření či žvýkání, tance, zpěvu, atd.) v čase mezi východem a západem Slunce (cca mezi 4:45 a 18:50). Je nutno také předpokládat výrazně konzervativnější a tedy méně tolerantní přístup části místního obyvatelstva k chování na veřejnosti, ke způsobu oblékání ap. Porušování pravidel chování na veřejnosti může být trestáno vysokými pokutami a dokonce i uvězněním. Výjimky z půstu jsou povoleny pouze pro děti, staré či oslabené osoby a těhotné ženy.

S ohledem na to, že přes den místní obyvatelé drží půst, velká část společenského a rodinného života se přesouvá do nočních hodin, což vede k postupně narůstajícímu spánkovému deficitu. Je proto nutné dbát zvýšené opatrnosti například při řízení, a to zejména v pozdních odpoledních hodinách krátce před ukončením denního půstu.

Restaurace, kavárny či fast foody jsou během dne uzavřeny a otevírají obvykle až po západu Slunce. Supermarkety a potravinářské obchody obvykle fungují v běžných, či částečně zkrácených otvíracích časech, obdobně jako obchody s průmyslovým zbožím.

Pouze některé vybrané hotely mají během dne otevřenu alespoň jednu, před veřejností skrytou místnost, kde mohou být i během dne podávána nemuslimským hostům jídla a nápoje. Jiné hotely obvykle požadují od svých nemuslimských hostů, aby případné jídlo i nápoje konzumovali během dne ve svých hotelových pokojích.

Pokud plánujete během Ramadánu cestovat letecky, na kuvajtském mezinárodním letišti je možno během dne získat jídlo a pití pouze v uzavřených salóncích jednotlivých leteckých společností (Dasman, resp. Pearl Lounge), kam je vstup limitován pouze pro majitele příslušných zákaznických karet, resp. je nutno za vstup zaplatit příslušný poplatek.

Po celou dobu Ramadánu se doporučuje dbát zvýšených bezpečnostních opatření a maximálně dbát na dodržování zdejších omezujících pravidel a projevovat respekt k těm, kdo je z důvodů své víry dodržují.