عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pravidla vstupu do České republiky platná od 9. listopadu 2020

Od pondělí 9. listopadu 2020 začalo platit nové ochranné opatření českého Ministerstva zdravotnictví, které upravuje vstup osob do České Republiky. Nové opatření reaguje na pokračující pandemii onemocnění COVID-19 a koordinaci na úrovni EU. Vyplývající epidemiologická opatření a omezení se vztahují, jak na české občany vracejí se zpět do ČR, tak i na všechny cizince.

Novinkou je mechanismus pro hodnocení epidemiologické situace jednotlivých členských států EU. Na základě stanovených kritérií bude pravidelně aktualizován seznam zemí s nízkým rizikem nákazy (blíže viz. hlavní stránka webu MZV ČR – Rozcestník ní informace k cestám do zahraničí).  Země jsou děleny do tří kategorií: zelené, oranžové a červené. Seznam bude stanoven sdělením Ministerstva zdravotnictví a bude zahrnovat zelené a oranžové země.

Zelená – cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. 

Oranžová – cestující z těchto zemí mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit cizinci, které do ČR přijíždějí za prací či studiem. Vztahuje se pouze na cizince.

Červená – cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. 

Pokud jde o občany třetích států, tedy zemí mimo EU+, v souladu s koordinovaným postupem EU platí i nadále zákaz vstupu na území ČR se stanovenými výjimkami. Podmínky vstupu a kategorie osob, které jsou oprávněny vstoupit, jsou novým ochranným opatřením podrobně upraveny. Pravidla pro vstup naleznete na webu MV ČR. 

POZOR: po dobu platnosti tohoto krizového opatření, kterým se omezuje volný pohyb osob na území ČR, lze bez ohledu na výše uvedené podmínky přicestovat do ČR pouze v nezbytně nutných případech, a to i ze zelených zemí. Všechny osoby vstupující do České republiky musí dodržovat pravidla omezení volného pohybu.

MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest a cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci ve světě, z důvodů výrazných komplikací v dopravě a rozsáhlých restriktivních opatření zaváděných jednotlivými státy pro vstup na svá území. 

V příloze najdete podrobný popis jednotlivých pravidel platných pro vstup do České Republiky od 9. listopadu 2020, včetně webové adresy pro vyplnění příjezdového formuláře. 

přílohy

Pravidla 194 KB PDF (Acrobat dokument) 10.11.2020