česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flickr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Peru v souvislosti s COVID-19 posiluje zdravotnictví i digitalizace

Očekávaný ekonomický růst Peru měl v r. 2020 být 3,1 % - jeden z nejrychlejších v Latinské Americe. To bylo před COVID-19. Podle současných odhadů vykazovala peruánská ekonomika jen za březen propad o -20 % oproti stejnému období v r. 2019. Celoročně se pak očekává průměrný pokles „jen“ -5 %, a to zejména díky obzvlášť rychlé reakci vlády směrem k podnikatelské sféře a pracovnímu trhu. Kromě klasické pomoci malým a středním podnikům a příspěvkům pro nejchudší se vláda soustředí hlavně na posílení dvou sektorů: zdravotnictví a digitalizaci/ICT technologie. Obojí představují velké příležitosti pro české firmy, které zde navíc mohou využít i nový nástroj pro exportéry MZV ČR: PROPEA. 

Peruánská vláda reagovala na šíření COVID-19 přímo astronomickou rychlostí: již 16. 3. vyhlásila nouzový stav na 15 dní s pozdějším prodloužením o dalších 15 dní, včetně všeobecné karantény a pozastavení veškeré osobní mezinárodní i vnitrostátní dopravy. Náhlost opatření mnohé překvapila: tisíce turistů (Peru patří mezi nejnavštěvovanější země světa) zůstali izolováni v těžce dostupných regionech a tisíce pouličních prodavačů, neformálních dopravců či pracovnic v domácnosti přišlo ze dne na den o zdroj obživy bez toho, aniž by se mohlo spolehnout na své úspory (70 % aktivní pracovní síly je zaměstnáno v neformálním pracovním sektoru a pouze 40 % obyvatelstva vlastní bankovní účet). Na druhou stranu se ale velmi pravděpodobně díky okamžitému zavedení povinného sociálního distancování Peru vyhnulo zdravotní katastrofě, podobné např. té v Ekvádoru. Se současnými 2.900 potvrzenými případy nakažení a 107 úmrtími patří Peru mezi zdravotně nejméně postižené země Latinské Ameriky. Vláda se tak může soustředit na minimalizaci postižení ekonomiky. Kromě klasických podpůrných balíčků pro malé a střední podniky a zaměstnance se přitom soustředí hlavně na posílení dvou sektorů: zdravotnictví a digitalizaci/ICT technologie.

Posílení zdravotního sektoru

Oproti ostatním zemím investuje Peru dlouhodobě velmi málo do zdravotního sektoru. V r. 2019 to bylo zhruba jen 3 % HDP (pro srovnání, např. v Chile či Argentině tento podíl činí 5 %). Nedostatek zdravotních technologií, lékařů či nemocničních zařízení se palčivě projevuje právě v době pandemie COVID-19. Z existujících 850 lůžek na JIP na celostátní úrovni je 276 exkluzivně vyhrazeno pro vážné případy COVID, které představují zhruba 5 % všech potvrzených případů nákazy. Jejich obsazenost se přitom za poslední týden ztrojnásobila a k 1. dubnu 2020 dosáhla již 20 %. Pokud by se tedy celkový počet nakažených přehoupl před hranici 5.000, vstoupil by peruánský zdravotní sektor do kritické fáze.

Vláda proto okamžitě alokovala 670 miliónů solů (cca 4,7 mld. Kč) na posílení veřejného zdravotnictví. Dalších 400.000 USD obdrželo peruánské zdravotnictví od Interamerické rozvojové banky. Fondy mají být využity na financování vývoje a výroby mechanických ventilátorů a dalších přístrojů na boj s COVID, ale i na výstavbu nových jednotek JIP. V tomto směru vláda začala již uzavírat dohody o spolupráci s univerzitními laboratořemi i s některými soukromými klinikami, jejichž prostory a personál by ráda využila rovněž pro léčbu vážných případů COVID v momentě, kdy se kapacity veřejných zařízení naplní.

Investice do digitálních a ICT inovačních technologií

Pandemie COVID-19 vede k zintenzivnění snah vlády o plošné zavádění digitalizace veřejné správy a podpory online řešení v soukromém sektoru.

Ministerstvo produkce alokovalo 10 mil. solů (cca 70 mil. Kč) na program „Výzva pro inovace proti COVID“, zacílený na spolufinancování inovativních forem boje proti pandemii, včetně vývinu mobilních aplikací zaměřených na prevenci, měření statistik či kontrolu nákazy. Program má velký úspěch u mladých programátorů, studentů medicíny a počítačových analytiků, kteří již v březnu v rámci masivního on-line hackathonu vyvinuli několik kreativních řešení, např. integrační systém dat podporovaný umělou inteligencí na mapování potenciálních nových epicenter nákazy, či informační kit určený obyvatelům venkovských oblastí s doporučeními, jak se bránit proti nákaze za použití lokáních produktů tradiční medicíny. 

Zároveň prezident Vizcarra oznámil vytvoření digitálního propojení mezi centrální vládou a regionálními vládami, tzv. „GORE Digital“ za účelem sdílení informací a novinek, především z oblasti telemedicíny a vzdělání tak, aby mohli být k užitku i sociálně slabším obyvatelům v izolovaných částech země.

Oba sektory nabízejí zajímavé příležitosti pro české firmy z oblasti zdravotnických technologií, ale i pro ty se zkušeností s digitálními platformami, bezpečnostními přístupy pro spojení online apod. Od dubna 2020 navíc českým exportérům v Peru bude k dispozici nový nástroj MZV ČR – PROPEA – který jim usnadní každodenní styk s potenciálními zákazníky, takže budou moci propagovat svá řešení i přes současné fyzické překážky v pohybu.

Autor: Ing. Radka Sibille, Samanta Veliz Isla, ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Limě