česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 Peru - Aktuální informace pro vstup do Peru

Velvyslanectví ČR v Limě upozorňuje, že s účinností od 9.7.2021 do 31.8.2021 vláda ČR důrazně nedoporučuje cesty do zemí s extrémně vysokým rizikem nákazy, mezi které patří Peru. V zemi platí stav zdravotní nouze a jsou v platnosti restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru SARS-CoV-2.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Peru je na základě Ochranného Opatření MZČR zařazena mezi země s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Z uvedeného důvodu se českým občanům a osobám s pobytovým oprávněním v ČR důrazně nedoporučuje do Peru cestovat.

PŘED ZAHÁJENÍM KAŽDÉ CESTY DOPORUČUJEME TĚCHTO 10 KROKŮ DESATERO NA CESTY

A POKUD CESTUJETE S DĚTMI DOPORUČUJEME PŘEČÍST NÁSLEDUJÍCÍ CESTUJEME S DĚTMI

TAKÉ DOPORUČUJEME SE ZAREGISTROVAT DO APLIKACE MZV DROZD, DÍKY KTERÉ BUDETE V PRŮBĚHU VAŠÍ CESTY INFORMOVÁNI O DŮLEŽITÝCH ZMĚNÁCH A NOVÝCH OPATŘENÍCH JAK V CÍLOVÉ ZEMI VAŠÍ CESTY TAK V ČR DROZD

Dle Ochranného opatření MZČR je Peru do 31.7.2021 zařazeno na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy (Černá barva) a současně platí důrazné nedoporučení cestovat do Peru všem občanům a rezidentům ČR. Přehled upozornění na cesty najdete ZDE

Přehledné rozdělení zemí podle barev naleznete v mapě cestovatele MAPA CESTOVATELE COVID 19

V Peru je vyhlášen nouzový stav do 31.8.2021 a zdravotní nouzový stav do 2.9.2021

UPOZORNĚNÍ (PŘI VSTUPU DO PERU)

Z hygienických důvodů se dočasně za trvání nouzového stavu pozastavilo udělování vstupních razítek do cestovních dokladů. Jako náhrada je zpřístupněna virtuální "Andská migrační průvodka" tzv. TAM, kde si cestující může snadno online ověřit registraci vstupu. Odkaz je pouze ve španělštině.  Je zapotřebí znát: 1. typ dokumentu použitého pro vstup, 2. číslo dokumentu, 3. národnost pasažéra, 4. datum příjezdu. Odkaz na TAM

POVINNÁ ELEKTRONICKÁ REGISTRACE (PŘED VSTUPEM NA ÚZEMÍ PERU)

Cestující rovněž musí do 72 hodin před cestou vyplnit online formulář Elektronické zdravotní prohlášení a závazek izolovat nebo umístit cestujícího do karantény“, který je umístěn na webových stránkách Národní dozorčí rady pro Migrační záležitosti, jehož cílem je monitoring po skončení cesty zdravotnickými úřady. Vyplněný formulář je možné mít vytištěný nebo elektronicky.

POŽADAVEK NA TEST (72HOD)

MZV Peru rovněž připomíná, že všechny požadavky, které byly pro vstup do Peru stanoveny dříve, zůstávají nadále v platnosti. Jedná se o negativní výsledek molekulárního (RT PCR) testu ne staršího než 72hod nebo ANTIGENNÍHO testu ne staršího než 24 hodin před cestou, potvrzení o epidemiologické nezávadnosti, čestné prohlášení a použití dvojité ochranné roušky či respirátoru a obličejového štítu po celou dobu cesty a na letišti. 

DĚTI DO 12 LET

Cestující mladší 12 let nemají povinnost prokazovat se negativním testem, postačí zdravotní potvrzení od lékaře. COVID-19 Q&A (lima-airport.com)

14 DENNÍ KARANTÉNA POUZE INDIVIDUÁLNĚ NAŘÍZENÁ

V případě, že cestující po příletu na letišti při kontrole letištním personálem testuje pozitivně na COVID-19, je mu nařízena 14ti denní karanténa. Karanténu lze uskutečnit u cestujícího doma, ve sportovní vesnici Panamerických her nebo v jiném dočasném izolačním středisku či ubytovacím zařízení, vždy však po předchozí koordinaci s hygienickým úřadem Peru.

Existuje také možnost molekulárního testu po 6 dnech od příletu; pokud vyjde negativní, dotyčný nemusí absolvovat zbytek karantény. Tyto informace jsou rovněž dostupné ve španělštině na Facebooku Lima Airport Partners, koncesní společnosti mezinárodního letiště Jorge Chávez

Pokud dotyčný cestuje z Limy do nějakého jiného regionu v Peru, je možné vykonat karanténu tam. Na letišti vyplní formulář, kde uvede přesnou adresu, na níž bude karanténu vykonávat. Je možné, že ho tam bude peruánská policie kontrolovat. Vždy pomáhá předem zakoupená letenka/jízdenka rovnou do cílové stanice. 

TRANZIT

Pro letecký tranzit přes Perú se cestující řídí pokyny a podmínkami přepravce a podmínkami vstupu do cílové země. V tranzitní zóně je cestující povinen dodržovat zvýšená hygienická opatření a nosit roušky a obličejový štít po celou dobu.                  

ZASTAVENÍ LETŮ Z INDIE, BRAZÍLIE a JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY od 26.7. do 22.8.2021

Jsou povoleny lety z Evropy, včetně letů z Anglie, jsou zakázány lety z Indie, Jihoafrické republiky a Brazílie. Rovněž je zakázán vstup nerezidentů z Jihoafrické republiky, Brazílie a Indie, a také těch, kteří měli mezipřistání v některém z těchto států v předchozích 14-ti dnech. Občané a rezidenti Peru, kteří cestují z Indie, Brazílie nebo JARu a nebo v těchto destinacích na své cestě tranzitovali, mají povinnost absolvovat po příletu do Peru 14-ti denní karanténu.

Cesty z Peru do Evropy fungují pravidelně (KLM i AF), byť je třeba počítat s výpadky a změnami letů.2. DOPRAVA

Vnitrostátní letecká doprava funguje normálně, byť se sníženými frekvencemi. Není povinné mít před cestou test, vyžaduje se čestné prohlášení cestovatele, že nemá příznaky Covid 19 a po dobu cesty se chránit rouškami.

U pozemní dopravy je situace obdobná. U meziměstských spojů nad 5 hodin musí cestující předložit molekulární nebo antigenní test s negativním výsledkem na COVID-19. Tento doklad musí být vystaven maximálně 72 hodin před nástupem cesty. U cest trvajících méně než 5 hodin nejsou tyto testy vyžadovány.

Autobusoví dopravci zveřejnili místa, kde si jejich cestující mohou udělat příslušné testy:

ODKAZ NA ČLÁNEK

Všude platí přísné hygienické protokoly. Během cesty všude platí povinnost nasazené roušky a obličejového štítu.3. OPATŘENÍ

Odkaz na rozdělení regionů do skupin dle rizikovosti ZDE

V Limě je silně rozšířená tzv. Lambda varianta - velmi nakažlivá mutace. Dne 9. června byla v Arequipa regionu odhalena varianta "Delta" (indincká varianta Covid 19), která se již hojně rozšířila i v Limě, již potvrzeno 15 případů. Nařízeno je v uzavřených veřejných prostorách nosit 2 roušky, na veřejnosti stačí jedna, obličejový štít je doporučený.

Regiony Peru jsou rozděleny do 4 skupin dle míry závažnosti situace na (1) mírnou, (2) vážné, (3) velmi vážnou a (4) extrémní.

Skupina Velmi vážné - Arequipa a Moquegua

Skupina Vážné - Amazonas, Ancash, Apurímac, Ayacucho, Cusco, Ica, Junín, Lima Metro (mimo regiony uvedené v mírné skupině), Loreto, Puno, San Martin a Tacna.

Skupina Mírné - Cajamarca, Callao, Huancavelica, Huánuco, La Libertad, Lambayeque, Lima (Barranca, Cajatambo, Canta, Caňete, Huaral, Huarochirí, Huaura, Oyón a Yauyos), Madre de Dios, Pasco, Piura, Tumbes a Ucayali

V hlavním městě Lima platí od 12.7.2021

zákaz vycházení od 24h do 04 h. Vycházet a jezdit autem je možno 7 dní v týdnu.

povinné nošení roušek na veřejnosti a zachovávání sociálního odstupu na 1,5 metru.

Opatření v uzavřeném prostoru:

Obchody, obchodní centra 40%

Supermarkety, trhy 60%

Restaurace 50%

Kina, kasina, fitness, kostely 40%

Banky 60%

Sportovní asociace a kluby, muzea, kulturní centra, galerie 50%

Opatření v otevřeném prostoru bez omezení (dodržování hygienických protokolů)

lékárny otevřeny denně 24 h. 

doručování funguje denně do 23 h. 

Peru je aktuálně ve víru druhé vlny pandemie, kdy v první polovině roku 2021 si Covid vyžádal na 100,000 životů a nejzasaženější oblastí je LIMA. Experti předpokládají (očekávají) třetí vlnu na konci srpna.

Roušky jsou na veřejnosti povinné a při porušení hrozí pokuta. Doporučujeme respektovat peruánská opatření - noční klid, nošení roušek, nařízená karanténa - za porušení hrozí pokuty.

V tuto chvíli nejsou žádné výjimky pro očkované osoby. ,

Vstup bez dvou roušek do veřejných uzavřených prostor není povolen.4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Nejdůležitější informace ke Covid-19 v Peru lze nalézt zde: GOB.PE

Letiště v Limě LIMA AIRPORT

Informace Velvyslanectví Peru v ČR (Požadavky pro cestování do Peru):

Velvyslanectví Peru v ČR

 

Kontakt ZÚ Lima:

Adresa: Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima 27

E-mail: consulate_lima@mzv.cz

když voláte na konzulát:

- vytočte (+51-1) 264-3374 nebo 264-3381

- počkejte  na automatickou odpověď v češtině a zmáčkněte “1”

- zmáčkněte “20” nebo “23”

 

info: POMOC V NOUZI


5. NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY

PERU je dle Ochraného Opatření MZCR zařazeno na seznam zemí s extrémní nakažlivostí (Černá barva) do 31.7.2021

S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro návrat do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Cestovatelé musí podstoupit testování na COVID-19 již před zahájením návratu do ČR z většiny zemí světa. Podobná pravidla přijímají postupně všechny země EU se společným cílem, kterým je předejít další a mnohem agresívnější vlně pandemie.

Pro návrat z Peru

  1. Před nastoupením cesty (První) RT PCR test max 72hod starý (nebo antigenní max 48hod starý) vyhotovený v Peru
  2. vyplněný elektronický Příjezdový formulář
  3. potvrzení o rezervaci (druhého) RT PCR testu do 24 hod po příjezdu do ČR
  4. (třetí) RT PCR test nejdříve 10. a nejpozději 14. den po příjezdu. Po celou dobu od příjezdu do okamžiku obdržení negativního výsledku testu SAMOIZOLACE 

Odkaz na Ochranné opatření MZČR

Přehled podmínek návratu

COVID 19 info Rozcestník

 

TESTOVACÍ MÍSTA LIMA


6. DOPORUČENÍ PŘED ZAHÁJENÍM CESTY

  • Očkování do Peru - dle světových zdravotnických organizací je doporučena řada očkování před zahájením cesty do Peru, potažmo jižní ameriky. Více info v odkazech níže.
  1. CDC PERU
  2. WHO.INT

Aplikace pro zjištění aktuálních omezení vstupu do jednotlivých zemí světa SHERPA

 

přílohy

´JAK SE MOHU NAKAZIT PŘÍMO 217 KB PDF (Acrobat dokument) 8.6.2021

JAK SE MOHU NAKAZIT NEPŘÍMO 234 KB PDF (Acrobat dokument) 8.6.2021

Pravidla vstupu ČR EU 169 KB PDF (Acrobat dokument) 21.6.2021

Pravidla vstupu ostatní 137 KB PDF (Acrobat dokument) 21.6.2021