česky  español 

rozšířené vyhledávání

COVID19 - Aktuální podmínky cestování do Ekvádoru a na Galapágy a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Limě informuje veřejnost o podmínkách vstupu na území Ekvádoru v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

VSTUP NA ÚZEMÍ EKVÁDORU

Ve čtvrtek 20. května 2021 byl v Ekvádoru ukončen nouzový stav ve všech provinciích. Nařízení a jejich úpravy nyní závisí na provinčních vládách nebo na Národní bezpečnostní radě (COE Nacional).

Od 21. února 2022 (00:01) se ruší rozdělení provincií dle tzv. Semaforu.

OČKOVANÉ OSOBY a TESTOVANÉ OSOBY

Od 11. února 2022 (00:01) platí pro vstup do Ekvádoru pro osoby starší 3 let jedna z následujících možností:

 • očkovací certifikát s QR kódem

 • očkovací průkaz s minimální platností 14 dní

 • negativní výsledek antigenního testu (max. 72 hodin)

 • negativní výsledek PCR testu (max. 72 hodin)

  OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

  Pokud osoba, která prodělala covid, má měsíc po nemoci stále pozitivní PCR test – musí předložit lékařskou zprávu (vydanou v zemi původu). Ve zprávě musí být vyhodnocen její aktuální zdravotní stav, ve kterém by mělo být zmíněno, že se již nejedná o fázi nemoci, která může být nakažlivá pro ostatní.

  DĚTI

  Děti do 3 let se nemusí prokazovat žádným očkovacím certifikátem ani PCR testem. Pro děti nad 3 roky platí stejné podmínky jako pro všechny osoby cestující do Ekvádoru.

  PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

  Pro vstup do země je nutné také přiložit Prohlášení o zdravotním stavu cestujícího, které se musí vyplnit před cestou online https://declaracionsalud-viajero.msp.gob.ec/. Následně cestující obdrží potvrzení ve formě QR kódu, kterým se prokáže před nástupem do letadla. V případě nevyplnění formuláře předem online je ve výjimečných případech možné ho vyplnit na letišti.

  GALAPÁGY

  Pro vstup na Galapágy platí STEJNÉ podmínky jako pro vstup do Ekvádoru. Každý cestující musí předložit očkovací certifikát NEBO očkovací průkaz NEBO negativní PCR test.

  Zároveň je nutné předem vyplnit Průkaz pro kontrolu pohybu (Tarjeta de control de tránsito). Tento dokument vydává Rada vlády zvláštního režimu na Galapágách (Consejo de Gobierno de Régimen Especial de Galapagos). Odkaz na formulář společně s podrobným návodem pro cestovatele na Galapágy lze nalézt na webové stránce:
  https://www.gobiernogalapagos.gob.ec/ingreso-a-galapagos/

   

  PODMÍNKY NA MÍSTĚ

  Dne 28. Dubna 2022 Národní bezpečnostní rada (COE Naciaonal) zrušila povinné nošení roušek jak ve vnitřních, tak venkovních prostorech.

  Výjimky platí pro zdravotnická zařízení, nemocnice, kliniky apod., kde jsou roušky povinné pro personál i pro pacienty a jejich návštěvy.

  Osoby s příznaky respiračního onemocnění MUSÍ nosit roušku kdekoliv.

  Od 17. března 2022 Národní bezpečnostní rada (COE Nacional) rozhodla o zrušení jakéhokoliv kapacitního omezení pro vstup do uzavřených prostorů .

  Stále platí předložení očkovacího certifikátu s QR kódem nebo očkovacího průkazu při vstupu do veřejné dopravy, restaurací, obchodů, nákupních center apod.

  Od pátku 18. února 09:00 dochází k otevření hranic mezi Peru a Ekvádorem (Huaquillas a Macará). Při přejezdu (přechodu) hranic platí stejné podmínky jako při vstupu do země letecky.

 • Přeprava zboží je umožněna 24 h

 • ostatní dopravní prostředky a chodci mohou překročit hranice pouze ve vymezený čas: od 08:00 do 17hod

   

  POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

  10DENNÍ KARANTÉNA POUZE INDIVIDUÁLNĚ NAŘÍZENÁ

  V případě, že cestující na letišti vykazuje jakékoliv příznaky, je otestován antigenním testem. Pokud testuje pozitivně na COVID-19, je mu nařízena 10denní karanténa v místě bydliště nebo na adrese hotelu, kterou uvede do příjezdového formuláře.

  To samé platí i v průběhu pobytu, osoba by měla podstoupit 10denní karanténu. V případě jakýchkoliv komplikací je možné volat na číslo 171, které slouží jako konzultace k příznakům COVID-19.

   

  UŽITEČNÉ KONTAKTY

  Veškeré informace ke Covid-19 v Ekvádoru lze nalézt na webové stránce:

  https://www.ministeriodegobierno.gob.ec/

  https://www.salud.gob.ec/

  https://www.gestionderiesgos.gob.ec/coe-nacional/

  Kontakt na HK Quito:

  Adresa: Av. Eloy Alfaro y Mariana de Jesús, Edif. Gaia, Piso 6, Oficina 64
  Telefon: 02-4502763 y 4502796
  E-mail: consuladoquito@consulhcz.com

  Kontakt ZÚ Lima:

  Adresa: Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima 27

  E-mail: consulate_lima@mzv.cz

  Když voláte na konzulát:

  - vytočte (+51-1) 264-3374 nebo 264-3381

  - počkejte na automatickou odpověď v češtině a volte “1”

  - poté vytočte “20” nebo “23”

   

   PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

  Čeští občané starší 12 let, kteří se vracejí ze třetích zemí do ČR, mají povinnost vyplnit příjezdový formulář. Nemusí ho vyplňovat ti, kteří cestují individuální pozemní dopravou. Osoby s ukončeným očkováním, osoby s prodělaným onemocněním COVID-19 a děti do dovršení věku 12 let nemusí absolvovat testy před cestou ani po návratu. Všechny ostatní osoby mají povinnost absolvovat testy na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2 a případně dodržovat další povinnosti. Pro podmínky návratu z Ekvádoru prosíme navštivte tento odkaz Přehled podmínek návratu do České republiky.