česky  español 

rozšířené vyhledávání

COVID19 - Aktuální podmínky cestování do Ekvádoru a na Galapágy a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Limě informuje veřejnost o podmínkách vstupu na území Ekvádoru v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

VSTUP NA ÚZEMÍ EKVÁDORU

Ve čtvrtek 20. května 2021 byl v Ekvádoru ukončen nouzový stav ve všech provinciích. Nařízení a jejich úpravy nyní závisí na provinčních vládách nebo na Národní bezpečnostní radě (COE Nacional).

Ekvádor je na základě Ochranného Opatření MZČR zařazen mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tj. tmavě červená).

OČKOVANÉ OSOBY

Od 01. 12. 2021 je možné do země vstoupit pouze s dokončeným očkováním (min. 14 dní od poslední dávky) a ZÁROVEŇ je povinné předložit negativní test PCR ne starší 72 hodin. NELZE předkládat pouze negativní test nebo očkovací certifikát.

Zatím do 23. ledna 2022 platí pro vstup do obchodů, nákupních center, restaurací apod. povinné předložení očkovacího certifikátu.

TESTOVANÉ OSOBY a OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby pouze s PCR nemohou vstoupit do Ekvádoru bez předložení očkovacího certifikátu, pokud se na ně nevztahuje některá z následujících výjimek:

 • Pokud je osoba očkovaná a prodělala covid, tak v případě, že stále vykazuje pozitivní PCR výsledek, ačkoliv je uzdravená – musí předložit lékařskou zprávu (vydanou v zemi původu). Ve zprávě musí být vyhodnocen její aktuální zdravotní stav.

 • Neočkovaná osoba z důvodu prodělání covidu v posledních 6 měsících musí předložit certifikát o prodělané nemoci, který v tomto případě zastupuje očkovací certifikát. S tímto dokumentem je ale nezbytné předložit certifikát, ve kterém je zmíněno, že se v zemi původu po dobu 6 měsíců od nakažení neočkuje. Povinností zůstává i negativní PCR test.

   

  DĚTI

  Děti ve věku od 2 do 16 let musí předložit negativní výsledek PCR ne starší 72 hodin. Očkovací certifikát je požadovát až pro děti od 16 let.

  PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

  Společně s očkováním a PCR testem je nutné přiložit Prohlášení o zdravotním stavu cestujícího, které je doporučeno vyplnit před cestou online https://declaracionsalud-viajero.msp.gob.ec/. V případě nevyplnění formuláře předem je možné obdržet ho při nástupu do letadla.  

  GALAPÁGY

  Od 01. 12. 2021 platí pro vstup na Galapágy STEJNÉ podmínky jako pro vstup do Ekvádoru. Každý cestující musí předložit očkovací certifikát společně s negativním PCR testem. Zároveň je nutné předem vyplnit Průkaz pro kontrolu pohybu (Tarjeta de control de tránsito). Tento dokument vydává Rada vlády zvláštního režimu na Galapágách (Consejo de Gobierno
  de Régimen Especial de Galapagos). Odkaz na formulář společně s podrobným návodem
  pro cestovatele na Galapágy lze nalézt na webové stránce:
  https://www.gobiernogalapagos.gob.ec/ingreso-a-galapagos/

   

  PODMÍNKY NA MÍSTĚ

  Na celostátní úrovní platí povinné nošení roušek ve volném prostranství i v uzavřených budovách/dopravě apod. Je doporučeno dodržovat dvoumetrové rozestupy a při vstupu do obchodu si dezinfikovat ruce, případně celé tělo.

  Ostatní nařízení můžou být vydávána jednotlivými provinčními/kantonálními vládami, která však neplatí na celostátní úrovni. Obecně se jedná např. o uzavření pláží, diskoték, barů, omezení používání osobní a hromadné dopravy apod.

  Do 23. ledna je povinné se při vstupu do restaurací, obchodních center, kin, hotelů apod. prokazovat očkovacím certifikátem pouze s dokončeným očkováním. PCR test není akceptovatelný pro vstup do žádného zařízení.

   

  POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

  14 DENNÍ KARANTÉNA POUZE INDIVIDUÁLNĚ NAŘÍZENÁ

  V případě, že cestující na letišti vykazuje jakékoliv příznaky, je otestován antigennním testem. Pokud testuje pozitivně na COVID-19, je mu nařízena 14ti denní karanténa v místě bydliště nebo na adrese hotelu, kteoru uvede do příjezdového formuláře.

  To samé platí i v průběhu pobytu, osoba by měla podstoupit 14 denní karanténu. V případě jakýchkoliv komplikací je možné volat na číslo 171, které slouží jako konzultace k příznakům COVID-19.

   

  UŽITEČNÉ KONTAKTY

  Veškeré informace ke Covid-19 v Ekvádoru lze nalézt na webové stránce:

  https://www.ministeriodegobierno.gob.ec/

  https://www.salud.gob.ec/

  https://www.gestionderiesgos.gob.ec/coe-nacional/

  Kontakt na HK Quito:

Adresa:Av. Eloy Alfaro y Mariana de Jesús, Edif. Gaia, Piso 6, Oficina 64
Telefon: 02-4502763 y 4502796
E-mail: consuladoquito@consulhcz.com

Kontakt ZÚ Lima:

Adresa: Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima 27

E-mail: consulate_lima@mzv.cz

Když voláte na konzulát:

- vytočte (+51-1) 264-3374 nebo 264-3381

- počkejte  na automatickou odpověď v češtině a volte “1”

- poté vytočte “20” nebo “23”

 

 PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Pro podmínky návratu z Ekvádoru prosíme navštivte tento odkaz Přehled podmínek návratu do České republiky.