česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embajada de la República Checa en Perú
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Limě byla odhalena Lavička Václava Havla

První Lavička Václava Havla v Latinské Americe byla slavnostně odhalena 15. září 2021 v parku „Parque del Libro“ v městské části Miraflores v Limě na břehu Tichého oceánu. Inaugurace se konala za přítomnosti manželky českého prezidenta Dagmar Havlové, která přiletěla z Prahy, velvyslance ČR v Peru Michal Sedláčka a starosty městské části Miraflores Luise Moliny. Odhalení památníku zahájilo Týden Václava Havla v Limě, což je série kulturně-společenských akcí, organizovaných Velvyslanectvím ČR v Peru, na základě tvorby Václava Havla.

Starosta Luis Molina, velvyslanec Michal Sedláček, paní Dagmar Havlová

Starosta Luis Molina, velvyslanec Michal Sedláček, paní Dagmar Havlová

"Jsem opravdu ráda, že se mohu zúčastnit této mimořádné události,“ prohlásila Dagmar Havlová po příletu do Limy. „Velice si vážím pozvání ze strany velvyslanectví ČR v Limě a jsem moc ráda, že věnují tolik úsilí představit zde v Peru odkaz mého manžela.

Lavička Václava Havla se nachází v Parque del Libro v městské části Miraflores, s krásným výhledem na Tichý oceán. Památník zůstane přístupný veřejnosti a bude zde reprezentovat dobré česko-peruánské vztahy a zároveň připomínat Havlovy myšlenky. Samotné inaugurace se kromě vystupujících zúčastnilo více než 100 hostů, včetně velvyslanců Korejské republiky, Maďarska, Mexika a Řecka, zástupci velvyslanců USA, EU a Polska, bývalý peruánský předseda vlády Pedro Cateriano a prezident peruánské obchodní komory PeruCámaras Carlos Durand a mnozí další.

Jsme nesmírně poctěni, že můžeme představit život i literární dílo Václava Havla zde v Peru za přítomnosti paní Dagmar Havlové,“ prohlásil velvyslanec ČR v Limě Michal Sedláček a dodal: „Myšlenky a odkaz Václava Havla mají v dnešní době stejný, ne-li vyšší význam, než v době, kdy byly napsány, a velvyslanectví ČR v Peru připravilo pro peruánské publikum program, který představí Václava Havla jako disidenta, dramatika i jako prezidenta a obhájce lidských práv.

Týden Václava Havla v Limě zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Peru společně s radnicí Miraflores a za podpory českého krajanského spolku ACEC u příležitosti výročí 10 let od úmrtí Václava Havla a nedožitých 85. narozenin prvního českého prezidenta. Kromě odhalení památníku se v týdnu od 15. - 18. 9. koná v Limě premiéra divadelní hry Audience, vernisáž výstavy fotografií připomínající život, politický odkaz i literární dílo V. Havla v nejnavštěvovanějším parku Limy Parque Kennedy, promítání filmu „Havel“, politická konference věnující se tématu boje s korupcí a dobrého vládnutí a prezentace životopisné knihy Michaela Žantovského nazvaná „Havel: Jeden život“.

ZÚ Lima děkuje všem partnerům (krajanský spolek ACEC, honorární konzul ČR v Peru Ral Alta Torre, firmy Petramás, Solek Holding SE, PBS Group, Golden Prague Beer) za podporu uvedeného projektu.

Překlady a tlumočení zajistila konzulka Jana Dušková.

V případě dalších dotazů kontaktujte velvyslanectví ČR v Limě: Alena Špičková tel: +51 984 917 358, email: alena_spickova@mzv.cz.

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH

LVH