česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Golden Prague Pub
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští podnikatelé otevřeli už druhou restauraci v Ekvádoru

Ani koronakrize nezastavila české investice v zahraničí. V době, kdy se celý svět potýkal s pandémií COVID-19, otevřela v květnu 2020 skupina osmi českých podnikatelů novou restauraci v největším ekvádorském městě Guayaquilu. S hodnotou 9,5 mil. Kč  se jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých investic na kontinentu Jižní Ameriky. Ekvádor byl přitom hned od začátku pandémie nejvíc postižen v celém regionu a konkrétně dvoumiliónový Guayaquil se neslavně proslul jako epicentrum, které si během března a dubna vyžádalo na 9.000 obětí nákazy.

Skupina českých investorů - nadšenců již v Ekvádoru jednu hospodu vlastní: ve městě Cuenca v r. 2017 otevřeli „Golden Prague Pub“, zaměřený na českou kuchyni a s nabídkou vlastního piva, vařeného dle české receptury. Lokál pro 200 hostů, nabízející české pochoutky jako řízek, vepřové koleno či guláš, se rychle stal jednou z nejpopulárnějších adres ve městě.  Přirozeně se tak jeho ředitel a jeden ze spolumajitelů Martin Smetáček již delší dobu poohlížel po expanzi této prosperující investice a Guayaquil, ekonomická tepna země, se jevil jako nejlepší varianta. A ani koronakrize jeho plány nezastavila, pouze mírně pozměnila.

Namísto slavnostní inaugurace, plánované na duben 2020, se nakonec nová restaurace pod stejným názvem „Golden Prague Pub“ otevřela v Guayaquilu o měsíc později a ve skromnějším stylu, při respektování všech povinných norem bio-bezpečnosti. Načasování však nemohlo být lepší. V té době se zrovna celý Ekvádor a speciálně Guayaquil probouzel z dlouhé všeobecné karantény a sociální izolace. Lidé tak s nadšením objevili nové místo pro svá setkávání v příjemné, dynamické čtvrti Urdessa a restaurace brzy hlásila plno (v rámci povolené 40 % kapacity).

Vyhráno však ještě nebylo. Pár týdnů po otevření restaurace nalezl pan Smetáček na jejích dveřích ceduli z radnice Guayaquilu s nápisem „Zavřeno z důvodů nedodržování ochrany před COVID-19“. Řádné dodržování těchto norem přitom den předtím zdravotní inspektoři při své návštěvě restaurace potvrdili. Do řešení situace se vložilo Velvyslanectví ČR v Limě i Honorární konzulát ČR v Quitu, které kontaktovaly ekvádorské vládní instituce zodpovědné za ochranu zahraničních investic i Národní operační výbor pro COVID-19 dohlížející na dodržování restriktivních opatření. Bylo potvrzeno, že se jednalo o arbitrární, bezdůvodné uzavření, kterých je v této napjaté době bohužel v Ekvádoru několik, většinou spojených s nekalým konkurenčním bojem. Úspěch nové české restaurace prostě nepříjemně překvapil místní konkurenci, která se nezdráhala použít nezákonné taktiky. Restaurace byla během 12 hodin znovu otevřena. Za účelem zajištění větší „ochrany“ navíc Velvyslanectví ČR v Limě zprostředkovalo panu Smetáčkovi schůzku přímo se starostkou Guayaquilu, s níž se při té příležitosti domluvil na spolupráci při kulturních či charitativních akcích. Zároveň se domluvili na oficiální slavnostní inauguraci Golden Prague Pub v říjnu t.r.

Na příští rok mají čeští investoři v čele s panem Smetáčkem už vytyčen další cíl: otevřít svou první Golden Prague Pub v Peru!

Autor: Radka Sibille, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Limě

Galerie


Golden Prague Pub Guayaquil