česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Peru se letos bude dařit výrobcům letištních technologií

V lednu 2020 začala modernizace mezinárodního letiště v Limě. Projekt za 1,5 miliardy USD, který má Limu do r. 2024 přeměnit na jeden z hlavních latinoamerických dopravních uzlů, počítá se stavbou nové přistávací dráhy, kontrolní řídící věže, platformy pro letadla a druhého terminálu. Zahájena byla i stavba nového letiště v turisticky populárním Cuzcu – Machu Picchu.  Jedná se o velkou příležitost pro české technologie v oblasti letectví, včetně letištních radarů či bezpečnostních systémů, které se již v Peru představily v rámci projektu ekonomické diplomacie a mají zde dobré jméno.

Peruánská vláda letos konečně spustila rekonstrukci mezinárodního letiště Jorge Chávez v Limě, která má zvýšit jeho přepravní kapacity až na 35 miliónů pasažérů za rok. S dlouhodobě nejrychlejším ekonomickým růstem v Latinské Americe se Peru postupně stává jedním z obchodních center regionu a zdejší letiště již dlouhodobě neodpovídá logistickým potřebám obyvatel a návštěvníků.

Za modernizaci mezinárodního letiště zodpovídá společnost Lima Airport Partners, která bude postupně vyhlašovat výběrová řízení na stavbu jednotlivých částí. Tendry na konstrukci přistávací dráhy a kontrolní věže se očekávají na jaře t. r. tak, aby obojí bylo spuštěno do provozu již v r. 2022. Na konec t. r. plánuje společnost vypsat tendr na stavbu druhého, modulárního terminálu, platformy pro letadla a servisní haly. Celá rekonstrukce by měla být dokončena v r. 2024.

Ve stejné době by mělo být otevřeno i zcela nové mezinárodní letiště „Chinchero“ v Cuzcu, které je hlavní branou do turisty vyhledávaného Machu Picchu. Jedná se o veřejnou zakázku Ministerstva dopravy Peru. Nové letiště má mít kapacitu až 5,7 miliónů cestujících ročně, tedy o 2,3 milióny osob víc než současné letiště.

Stavba těchto dvou mezinárodních letišť v Peru představuje významnou příležitost pro české výrobce moderních letištních technologií, včetně radarů, bezpečnostních systémů či přístrojů na hlasové nahrávání. Mnozí z nich se zde v rámci projektu ekonomické diplomacie v listopadu 2018 představili zástupcům peruánského leteckého průmyslu a jsou v dobré pozici pro účast v chystaných výběrových řízeních.

Autor: Ing. Radka Sibille, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Limě