česky  español 

rozšířené vyhledávání
ec_min_prumyslu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra průmyslu a obchodu M. Kuby v Ekvádoru

Ve dnech 17. - 22. 6. 2012 vykonal pracovní návštěvu Ekvádoru a Kolumbie ministr průmyslu a obchodu ČR M. Kuba v doprovodu podnikatelské delegace.

Návštěva měla za cíl podpořit rozvoj politických i ekonomických vztahů s oběma zeměmi, ve kterých ČR nemá efektivní zastoupení na úrovni velvyslanectví a navázat užitečné obchodní kontakty v zájmu prohloubení vzájemné obchodní výměny.

V úvodu návštěvy Ekvádoru se ministr M. Kuba zúčastnil podnikatelského fóra, které bylo připraveno ve spolupráci MZV Ekvádoru a Ekvádorské průmyslové komory. Za ekvádorskou stranu  byl přítomen náměstek ministra zahraničních věcí pro zahraniční obchod Francisco Rivadeneira a předseda Ekvádorské průmyslové komory Pablo Dávila. Obě strany prezentovaly na fóru aktuální ekonomický vývoj a možnosti rozvoje obchodu v různých oblastech. Kromě ministra M. Kuby na fóru vystoupil náměstek ministra M. Hovorka a předseda Svazu průmyslu a dopravy ČR J. Hanák. Za českou stranu se dále prezentoval CzechTrade, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a ČEB. Za ekvádorskou stranu byli přítomni zástupci ekonomických ministerstev, agentury ProEcuador, státních podniků v oblasti energetiky (CENACE, CELEC, CNEL) a také představitelé vrchního velitelství ozbrojených sil a národní policie.

Ministryně průmyslu a produktivity, Verónica Sión, zdůraznila zájem na prohloubení ekonomické a obchodní spolupráce s ČR a vyzvala české společnosti k účasti na plánovaných projektech v Ekvádoru. U příležitosti setkání obou ministrů bylo podepsáno Memorandum o porozumění při podpoře vzájemné průmyslové spolupráce. Obě strany se dohodly, že budou pokračovat v jednání o rozšíření Memoranda a podpis vzájemné bilaterální dohody v této oblasti.

Ministr obrany – Miguel Ángel Carvajal Aguirre uvedl, že Ekvádor se snaží diverzifikovat vojenskou spolupráci, mají zájem nejen o nákup technologií či produktů, ale zejména o školení odborníků a výměnu zkušeností. Obě strany se shodly, že budou pokračovat v jednáních o textu vzájemné dohody o spolupráci tak, aby mohla být uzavřena při nejbližší možné příležitosti. 

Během společného přijetí u ministra pro elektrickou energii a obnovitelné zdroje – Esteban Albornoz Vintimilla  a ministra pro koordinaci strategických sektorů – Jorge Glas Espinel byla podepsána Rámcová dohoda o spolupráci v oblasti elektrické energie a obnovitelných zdrojů. Dohoda přispěje k vytvoření lepších podmínek pro vzájemnou spolupráci a otevře také nové možnosti pro podnikatelskou sféru k účasti ve státních tendrech a zakázkách. Obě strany si vyměnily názory na možnosti vzájemné spolupráce a zapojení českých firem do projektů v rámci strategických sektorů ekvádorské ekonomiky.

V průběhu setkání s náměstkem ministra zahraničních věcí pro zahraniční obchod  - Francisco Rivadeneira, ministr Kuba vyjádřil zájem o posílení české přítomnosti v Ekvádoru formou vyslání obchodního diplomata a vyjádřil přesvědčení, že by bylo vhodné zastřešit stávající spolupráci vyšší formou mezivládní dohody o hospodářské spolupráci.

Separátní jednání byla připravena pro české podnikatele z oblasti obranného průmyslu na vrchním velitelství ozbrojených sil Ekvádoru a také na ředitelství Národní policie Ekvádoru. Skupina podnikatelů z oblasti energetického sektoru měla společnou schůzku se zástupci nejvýznamnějších státních energetických úřadu, které se zúčastnili představitelé Elektrické společnosti Suito, Elektrické společnosti Guayaquil, CELEC (Státní holding pro výrobu a přenos energie), CENACE (Sdružení výrobních, přenosových a distribučních společností) a CNEL (Národní energetický úřad).