česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR se zúčastnila filmového Festivalu Na východ od Limy 2016

Dne 1. 6. 2016 byl v sídle ministerstva kultury - Místě pro reflexi, toleranci a sociální začlenění v limské čtvrti Miraflores slavnostně zahájen  VII. ročník úspěšného festivalu Al Este de Lima (Na východ od Limy), který je tradičně věnován kinematografii střední a východní Evropy.

Festival se uskutečnil v termínu 1. - 11. června 2016 a ČR byla zastoupena cennou retrospektivou českého režiséra Františka Vláčila. Nechyběla rovněž filmová novinka, film z kontextu 2. světové války, inovativní tvorba absolventů pražské FAMU a filmy pro dětské publikum. Na slavnostním zahájení byl přítomen velvyslanec ČR P. Bechný, který během svého proslovu přiblížil vývoj tvorby režiséra Františka Vláčila a zároveň pozval přítomných 250 posluchačů na další české filmy. 

V rámci retrospektivy Františka Vláčila byly představeny filmy Holubice (1960), Markéta Lazarová, (1967), Adelheid (1969) a krátký dokument V síti času (1989) režiséra Františka Uldricha, který pojednává o životě F. Vláčila.

V hlavní sekci byl uveden zcela nový český film Já, Věra Hepnarová (2016) režisérů Petra Kazdy a Tomáse Weinreba. V rámci speciální sekce bylo představeno drama Démanty Noci (1964) režiséra Jana Němce.

V sekci nazvané „Novinky z východu od Limy“  byly prezentovány dva 80 min. bloky krátkých filmů absolventů pražské FAMU. Ve stejné sekci vyniklo celovečerní drama David (2015) absolventa FAMU Jana Těsitele, který se zúčastnil v roce 2015 MFF Karlovy Vary.

Mladému publiku v rámci samostatné sekce „Kluk“  byly nabídnuty krátké animace Hermíny Týrlové (1962) a Malá z rybárny (2015) režiséra Jana Baleje.

Velvyslanectví ČR tuto akci podpořilo příspěvkem v rámci programu veřejné diplomacie. Organizátor úzce spolupracoval s FAMU, Národním filmovým archívem, Českým filmovým centrem a různými zahraničními poskytovateli v rámci logistiky a zajišťování autorských práv. V místě pak organizátor zajistil španělskou verzi filmů. Jednalo se svým rozměrem a vlivem o největší akci veřejné diplomacie ČR v Peru v roce 2016.

Účast české kinematografie na festivalu se setkala s pozitivním ohlasem.  Jelikož se akce po všech stránkách ukázala jako kvalitní a umožňující maximální viditelnost ČR, velvyslanectví již nyní plánuje českou účast na příštím VIII. ročníku.

 

Pozvánka na zahájení festivalu (PDF, 217 KB)

Program retrospektivy F. Vláčila (PDF, 697 KB)

 

Festival Al Este de Lima 2016

Festival Al Este de Lima 2016