česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UÚ Lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomenutí památky Lidic a promítání dokumentu o Arnoštu Lustigovi v Limě

Dne 7. 6. 2019 si ZÚ Lima, HK Callao, zástupce CzechTrade a členové české komunity v Peru připomněli výročí vypálení Lidic u památníku v Limě. Na akci byli pozváni také členové diplomatického sboru a MZV Peru. Letošní připomínkové akce na víc zúčastnila i paní Eva Lustigová, dcera spisovatele Arnošta Lustiga, která do Peru přijela propagovat svůj dokument „Přítomnost Arnošta Lustiga“. Ten byl za podpory Velvyslanectví ČR uveden hned následující den v kulturním centru Amaru v Limě.
 

Památník Lidic ve čtvrti Callao v Limě byl postaven v r. 1943 za podpory tehdejšího Velvyslanectví Československa v Peru a Asociaci Československých krajanů v Limě. Jeho inaugurace se tehdy zúčastnil i prezident Peru Manuel Prado. Památník po čase zanikl, ale v r. 2016 zahájil ZÚ Lima jeho restaurování ve spolupráci s HK Callao a českou komunitou v Peru. Od té doby v něm pravidelně na výročí vypálení Lidic pořádá ZÚ Lima komorní pietní akt.

Letos se díky návštěvě paní Evi Lustigové v Peru podařilo propojit toto výročí se vzpomínkou na život a dílo spisovatele Arnošta Lustiga. Dokument paní Lustigové o jejím otci, „Přítomnost Arnošta Lustiga“, byl uveden den poté, v sobotu 8. 6. 2019 v kulturním centru Amaru. Diváci měli možnost se po promítání zapojit do diskuse s paní Lustigovou, která mj. prozradila, že se chystá volné pokračování tohoto dokumentu a vyslovila přání na jeho uvedení i na filmových festivalech v Latinské Americe. ZÚ Lima s ní nyní jedná o možnosti uvedení dokumentu v Ekvádoru.

Galerie


Lidice


Lustig