česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prof. B. Janský z UK v Praze pokračuje ve své výzkumné činnosti v Peru

Ve dnech 10.–22. listopadu 2016 navštívil Peru Prof. RNDr. Bohumír Janský, Ph.D. z přírodovědecké fakulty UK v Praze. Na cestě jej doprovázeli dva kolegové RNDr. Jan Kocun a RNDr. Julius Česák.
 

Prof. Janský je objevitelem pramene řeky Amazonky v peruánských Andách, který byl přesně určen na základě výsledků několika vědeckých expedicí (1995, 1999, 2000). O tomto objevu Prof. B. Janský vydal v roce 2004 knihu „K pramenům Amazonky“, která vyšla i ve španělštině.

Od té doby pokračuje Prof. Janský ve výzkumu geografických a hydrologických podmínek v horských oblastech v Peru, zejména v okolí druhého nejvýznamnějšího města Arequipy, kde studuje oblast horního toku řeky Carhuasanta.

První týden svého pobytu v Peru skupina v čele s Prof. Janským věnovala návštěvě horské oblasti kolem Arequipy v oblasti pramene řeky Amazonky za účelem instalace nové meteorologické stanice. V této oblasti se nachází starší stanice, která je sice funkční, ale má časté výpadky, a je proto velmi nespolehlivá. V nedaleké vzdálenosti od této stanice byla instalována nová moderní meteorologická stanice, a to v nadmořské výšce 5280 metrů. Podle neoficiálních informací má jít o nejvýše položenou stanici v Peru a zřejmě jaké v Latinské Americe. Stanice je vybavena technologickými přístroji z ČR, které umožňují pravidelné měření několika veličin a satelitní přenos dat.     

Pří návratu z Arequipy se Prof. Janský zdržel dva dny v hlavním městě Lima, což byla příležitost pro velvyslanectví ČR, aby připravilo vhodný program.

V pondělí dne 21. listopadu 2016 byl Prof. Janský přijat vicerektorem Katolické univerzity Peru Efraínem Gonzálesem de Olarte a v sídle Institutu přírodních věd univerzity (INTE) přednesl přednášku na téma: Dopady klimatických změn na horské oblasti Peru – výsledky vědeckých projektů za posledních deset let. S prezidentem INTE Dr. Augusto Castrem projednal možnost hlubší spolupráce včetně přípravy podpisu dohody o spolupráci mezi PUCP a UK v Praze tak, aby podpořila výměnu studentů, akademiků a realizaci společných projektů.

Večer se na rezidenci velvyslance uskutečnila přednáška Prof. Janského pro vybraný okruh odborné veřejnosti a malý společenský koktejl. Byli přítomni zástupci MZV Peru, ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí a představitelé institucí jako SENAMHI, IGEMMET, INAIGEM, ANA a další hosté (např. ex ministr F. Dumler, ex ministr R. Beltrán Bravo).

Následující den 22. listopadu 2016 byl Prof. Janský přijat rektorem univerzity San Marcos (UNMSM) Dr. Orestes Cachay Bozou. Během rozhovoru došlo k výměně názorů na možnosti rozvoje vzájemné spolupráce, především o implementaci vzájemné meziuniverzitní dohody mezi UNMSM a UK v Praze podepsané v roce 2009, a která se prakticky nevyužívá.

Z iniciativy ZÚ došlo k setkání s novinářem nejvýznamnějšího deníku El Comercio, kterému Prof. Janský poskytl interview o problematice klimatických změn v peruánských Andách a o vědecké práci, kterou v tomto regionu čeští odborníci vykonávají.

Prof. Janský na PUCP

Prof. Janský na PUCP

Prof. Janský na PUCP

Prof. Janský na PUCP

Setkání na rezidenci velvyslance

Setkání na rezidenci velvyslance

Rozhovor pro deník El Comercio

Rozhovor pro deník El Comercio

Setkání s rektorem UNMSM

Setkání s rektorem UNMSM

Nová meteorologická stanice

Nová meteorologická stanice

Nová meteorologická stanice

Nová meteorologická stanice