česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi chrání biodiverzitu deštného pralesa v Peru

V roce 2019 podpořila Česká republika ze své oficiální rozvojové pomoci projekt Botanické zahrady Suisui v peruánské Pucallpě. Dva čeští odborníci Dr. Jana Horáčková a pan Vladimír Chrenovský zde budují tématickou zahradu tropických užitkových rostlin spolu s výzkumným centrem zaměřeným na oblast léčení a výživy. Cílem je sdílet tradiční botanické znalostí o původních rostlinných druzích, např. formou mezinárodní spolupráce mezi botanickými institucemi, a tím přispět k zachování biologické a kulturní rozmanitosti peruánské Amazonie.
 

Peru je jednou z mála mega-rozmanitých zemí světa a může se pochlubit mj. i celou řadou léčivých druhů rostlin, jejichž účinek byl prokázán vědeckým bádáním a které jsou široce distribuovány do celého světa. Takto exploatace však bohužel leckdy není doprovázena potřebným vysazováním nových rostlin, což vede k jejich postupnému vymýcení. To je třeba případ rostliny Quina (Cinchona officinalis), používané k výrobě chininu, jenž sloužil dlouhá léta jako jediný léčivý prostředek proti malárii. Dnes, ačkoli má Peru na své vlajce vypodobněnou Cinchonu jako symbol svého přírodního bohatství, se tato rostlina v přírodní formě již téměř nevyskytuje.

Ztráta biodiversity se nejvíc to týká deštných pralesů, které ukrývají až 40% všech druhů krytosemenných rostlin. Většina z nich přitom ani nebyla dosud studována, protože znalosti o jejich fyzikálních a chemických vlastnostech si jihoamerická domorodá etnika tradičně předávaly z generace na generaci především ústně.

Projekt Botanické zahrady Suisui pod vedením Dr. Horáčkové a pana Chrenovského se proto snažící přispět k ochraně jednotlivých rostlinných druhů, a to především rostlin s léčivými účinky a sloužících k výživě, jejich kultivaci a přirozenou obnovu a zároveň se zaměří na to, aby shromážděné poznatky získané na základě zkoumání tradičního užití různými amazonskými společenstvími přispěly jako základ pro praktické vzdělávání a výzkum.

Projekt byl v r. 2019 podpořen oficiální rozvojovou pomocí České republiky částkou 485.000 Kč.

Autor: Radka Sibille, Obchodní úsek ZÚ Lima, s použitím informací od Dr. Jany Horáčkové a pana Vladimíra Chrenovského

Galerie


Suisui