česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český inkubátor zachraňuje životy v Peru

Česká republika letos v rámci své rozvojové pomoci  darovala Peru špičkový inkubátor firmy TSE, který od září 2019 pomáhá v jedné z největších a nejchudších nemocnic Limy zachraňovat život předčasně narozeným novorozencům. Inkubátor nemocnici slavnostně předal velvyslanec ČR v Peru Pavel Bechný dne 11. 9. 2019.
 

V nemoci s poetický názvem Marie Pomocná (Maria Auxiliadora), která je spádovým zdravotnickým zařízením pro více než 2 miliony obyvatel v jedné z nejchudších čtvrtí Limy, přivedou každý měsíc na svět v průměru 700 dětí, z toho 13% předčasně narozených. Nemocnice přitom disponuje pouze 10 inkubátory a 13 novorozeneckými dýchacími přístroji. Někdy se jí podaří převézt některé malé pacienty do okolních porodnic. Ty jsou však v poslední době zoufale přeplněné. Na většinu miminek, z nichž některá váží pouhých 500g, tak zbyde jen obyčejná postýlka a naděje, že se některý z inkubátorů snad brzy uvolní. Jak smutně podotýká primář porodního oddělení dr. Julio Medina: “Někdy nám nezbývá než se prostě jen modlit”.  Bohužel, nepřehání. Letošní rok je obzvláště kritický kvůli rostoucímu přílivu venezuelských uprchlíků. Řada venezuelských žen se během dlouhé strastiplné cesty stane oběti znásilnění a otěhotní. Většina z nich pak skončí právě v nemocnici Marie Pomocné. Za první polovinu r. 2019 zde došlo k úmrtí již 40 předčasně narozených dětí.

Pomoc České republiky ve spolupráci s českou firmou TSE tak přichází v nejvyšší čas. Inkubátor Shelly firmy TSE, který díky své špičkové technologii dokáže bez přerušení kontrolovat údaje o základních životních funkcích novorozeněte, výrazně zvýší kvalitu intenzivní péče v prvních dnech po porodu. Poté se, dle dr. Mediny, může dítě přemístit do méně intenzivní péče s cílem zvýšení váhy. A inkubátor muže být ihned k dispozici pro dalšího potřebného novorozence. Díky této rychlé rotaci se dle dr. Mediny podaří nemocnici snížit současnou vysokou mortalitu novorozenců. Dr. Molina i jeho kolegové si přitom pochvalovali velice snadnou manipulaci s inkubátorem, kterou si osvojili díky jednodennímu školení expertem certifikovaným z TSE. Po celou dobu ročního procesu navíc nemocnice využívala technického poradenství nové podnikatelské platformy Czech - Peru Alliance for Business Innovation v Limě. V den slavnostního předání inkubátor využívala již první malá pacientka, narozená o den dříve.

Spolu s inkubátorem dostala nemocnice i tři UV-lampy TSE mj. na léčbu novorozenecké žloutenky. Vše bylo součástí rozvojové pomoci ČR ve výši 470.000 Kč. Během slavnostního předání ředitelka nemocnice poděkovala Velvyslanectví ČR za tuto pomoc a vyjádřila naději, že více takovýchto zařízení bude brzy k dispozici nově narozeným po celém Peru. Velvyslanec Pavel Bechný vyjádřil naději, že první malá pacientka využívající inkubátor „dostane české jméno“ a prostřednictvím vedení nemocnice pozval její rodiče k návštěvě ambasády.

Autor: Ing. Radka Sibille, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Limě

Galerie


Hospital Maria Auxiliadora