česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Pavel Bechný navštívil malý lokální projekt v Huarazu

Ve dnech 28. - 31. 5. 2016 uskutečnil velvyslanec Pavel Bechný pracovní cestu do Huarazu, provincie Áncash, aby provedl monitoring malého lokálního projektu, který ČR realizuje v lokalitě Carhuaz.

Při této příležitosti navštívil sídlo INAIGEM (Národní výzkumný institut horských ledovců a ekosystémů), kde byl přijat jeho prezidentem, Benjaminem Moralesem v doprovodu dalších pracovníků institutu. INAIGEM v letošním roce realizuje malý lokální projekt české rozvojové spolupráce, zaměřený na prevenci rizik sesuvů půdy v oblasti Rampac Grande, která patří pod správu města Carhuaz. Velvyslanec si prohlédl zázemí institutu, který byl v Huarazu zřízen s celonárodní působností teprve v loňském roce a byl příslušnými inženýry seznámen s realizací první fáze projektu, která spočívala v přesném zmapování terénu, přípravě technické dokumentace a v pořízení měřících přístrojů. Velvyslanec měl možnost zhlédnout základní mapy rizikové oblasti. Pracovníci INAIGEM dále velvyslanci vysvětlili metodiku práce a význam projektu pro místní samosprávu. Poukázali na důležitost spolupráce s místním úřadem a také s místní komunitou v oblasti Rampac Grande.

Následně se uskutečnila návštěva v terénu, které byl přítomen starosta Carhuaz Jesús Caballero García a zástupci místní komunity. Proběhl monitoring příprav prací v terénu a měření, která proběhnou v příštím měsíci za účasti odborníků z ČR.

V uvedené oblasti došlo k velké tragédii v roce 2009, kdy sesuv půdy zničil několik domů a pohřbil 6 osob. Řada rodin musela být přemístěna a místní obyvatelé byli nuceni opustit své pozemky a přerušit zemědělské aktivity, které jsou jejich hlavní obživou.

Cílem projektu je na základě měření pohybu půdy a geologickými studiemi terénu zjistit přesná rizika a navrhnout řešení, jak tato rizika sesuvů odstranit či zastavit. V úvahu přichází několik řešení např. drenážní kanály k odvodu vody, změna způsobu zavlažování nebo řízené zalesnění rizikových oblastí vhodnými druhy stromů a keřů. Starosta velmi uvítal společnou pomoc ČR a INAIGEM, neboť město potřebuje uvedenou studii kvůli plánovaní investic v této části města - např. výstavba zásobníku na vodu, nového zdravotnického střediska atd.

Ve večerních hodinách byl velvyslanec přítomen přednášce prezidenta INAIGEM B. Moralese na 1. seismologickém kongresu, která pojednávala o zemětřesení v roce 1970 a následné ničivé lavině z Huascaránu na základě jeho přímého svědectví.

Dalším bodem programu v rámci cesty tituláře pak byla jeho účast na oficiálním pietním aktu, který byl věnován 46. výročí tragédie v Yungay a úmrtí československých horolezců pod Huascaránem v roce 1970. Ceremonie proběhla za přítomnosti starosty Yungaye Javier León León, zástupkyně guvernéra provincie Áncash a dalších významných autorit.

Velvyslanec a vedení institutu INAIGEM

Velvyslanec a vedení institutu INAIGEM

Pohled na údolí Rampac Grande

Pohled na údolí Rampac Grande

 

Návštěva terénu a vysvětlení mapy rizik

Návštěva terénu a vysvětlení mapy rizik