česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inaugurace hydroelektrárny Chancay/Rucuy – úspěch českých firem

České firmy INGOS, P & S a Strojírny Podzimek dodaly důležitá technologická zařízení pro novou vodní elektrárnu Chancay/Rucuy společnosti SINERSA S.A.
 

V pátek 25. listopadu 2016 se velvyslanec P. Bechný zúčastnil na pozvání společnosti SINERSA S. A. slavnostní inaugurace vodní elektrárny Chancay/Rucuy v distriktu Pacaraos, v provincii Huaral. Pozvání bylo velvyslanci adresováno proto, že české firmy byly významnými dodavateli technologického zařízení pro tuto dvouelektrárnu.

Společnost SINERSA S. A. je peruánskou firmou, která byla založena v roce 1994, a zaměřuje se na energetické projekty, provoz elektráren a prodej elektrické energie. V současnosti postavila a vlastní 3 hydroelektrárny: Curumuy v provincii Piura (12,5 MW), Poechos 1 (15,4 MW) a Poechos 2 (10 MW) v provincii Sullana.

Projekt hydroelektrárny Chancay/Rucuy byl realizován společně se společností Egerba S. A. Celková investice dosahuje částky 100 mln. USD. Elektrárna Chancay (2 x 10 MW) je provozována společností Sinersa a elektrárna Ruchuy (2 x 10 MW) společností Egerba. Obě elektrárny jsou umístěny v jedné provozní budově. K dosažení celkového výkonu 40 MW využívá tok řeky Chancay (3,6 m³/s), společný přivaděč o délce 1300 m, který je napájen derivačním kanálem v celkové délce 13 km. Součástí systému kanálů je ovládací zařízení pro vyrovnávací nádrž, sedimentační nádrž, vtokový objekt a vodní komoru. Vodní spád je 720 m, ve strojovně jsou instalovány celkem 4 horizontální soustrojí Peltonovy turbíny o výkonu 10 MW se synchronním generátorem.

Slavnostní inaugurace elektrárny se zúčastnili čelní představitelé obou společností, zástupci místní i regionální vlády, místních komunit a také investorů, bank a další hosté. Z diplomatických kruhů byl přítomen velvyslanec Švýcarska. Po krátkých proslovech byla připravena prohlídka elektrárny, odhalení pamětních desek, kulturní program a číše vína.

Vedení společnosti Sinersa v čele s prezidentem Jorge Gruenberg Schneiderem a výkonným ředitelem Branislavem Zdravkovicem již několik let spolupracuje s českými firmami, zejména INGOS a ČKD Blansko, které v minulosti dodaly např. zařízení pro elektrárnu Poechos 2 – INGOS: projekt, řídicí systém a kompletní elektrotechnologické zařízení NN a VN a ČKD Blansko: Kaplanovu turbínu.

Vzhledem k dobrým zkušenostem s českými firmami se společnost rozhodla s nimi znovu spolupracovat na novém projektu elektrárny Chancay/Rucuy, v tomto případě se jedná o firmy INGOS, P & S a Strojírny Podzimek.

Dodávka firmy INGOS se skládala z 60kv VVN, VN a NN zařízení, kompletního řízení a systému elektrických ochran obou elektráren a společného dispečinku s nástěnnými monitory se SCADA systémem.

Firmy P & S a Strojírny Podzimek dodaly do Peru všechna stavidla včetně hydraulických systémů pro 13 km dlouhou soustavu kanálů a nádrží. Přínos českých firem byl velmi vysoce hodnocen. Prezident společnosti Sinersa v této souvislosti uvedl, že velmi rád s českými firmami spolupracuje, protože „stejně jako Peruánci umí ušít na míru pánský oblek, tak Češi zase umí připravit na míru technologické zařízení“.

Společná budova elektrárny Chancay/Rucuy

Společná budova elektrárny Chancay/Rucuy

Slavnostní zahájení provozu

Slavnostní zahájení provozu

S generálním ředitelem Sinersa B. Zdravkovicem

S generálním ředitelem Sinersa B. Zdravkovicem

Zařízení INGOS

Zařízení INGOS

Zařízení INGOS

Zařízení INGOS

Kulturní prezentace místní komunity

Kulturní prezentace místní komunity