česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Limě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace úspěšného výcviku protidrogových psů v rámci rozvojové spolupráce s ČR

Dne 19. července 2017 uspořádalo velvyslanectví ČR v Limě prezentaci výsledků zaškolení peruánských instruktorů a výcviku protidrogových psů ve výcvikovém centru v Heřmanicích, které proběhlo koncem roku 2016.

Peru a ČR úspěšně spolupracují v oblasti protidrogové spolupráce na základě MOU, které bylo podepsáno v roce 2013 mezi Celní správou ČR a Celní správou Peru (SUNAT). V rámci této spolupráce se v minulosti uskutečnil rozvojový projekt, prostřednictvím kterého ČR darovala Peru vycvičeného psa na hledání drog a uhradila zaškolení příslušného instruktora. Tento úspěšný projekt se stal impulsem pro další vzájemnou spolupráci.

V červenci 2016 byla mezi Celní správou ČR a Peru podepsána nová dohoda, na základě které probíhá zaškolení peruánských instruktorů a výcvik psů ve výcvikovém centru v Heřmanicích.

Na základě této úspěšné spolupráce se Velvyslanectví ČR v Limě rozhodlo uspořádat prezentaci výsledků výcviku peruánských psů v ČR pro vybrané publikum na rezidenci tituláře s cílem podpořit publicitu této spolupráce a ukázat její výhody a přínos pro peruánskou stranu.

Akce se konala v rámci oslav 95. výročí navázání diplomatických vztahů mezi ČR a Peru, které si letos obě země připomínají. Zúčastnili se zástupci diplomatického sboru, MZV Peru, vedoucí speciálních útvarů pro výcvik psů policie, ozbrojených sil, veterinární správy, vězeňské služby a také Národní protidrogové komise Devida. Vhodným doplňkem akce byla prezentace českých produktů firmy Brit, která do Peru vyváží krmivo pro psy a kočky.

Ukázka získaných dovedností dvou psů vycvičených v ČR – Dicka a Titana – se uskutečnila pod vedením jejich instruktorů. Kromě předvedení disciplíny byl hostům vysvětlen princip výcviku psů pro hledání speciálního pachu a nácvik jejich reakce při úspěšném zásahu. Následovala ukázka vyhledání drog a peněz v zavazadlech a u osob. Na závěr proběhla diskuse s instruktory a hosté byli pozváni na drobné pohoštění uvnitř objektu rezidence, kde probíhala živá výměna názorů a zkušeností na dané téma.

Akce sklidila mezi diplomatickým sborem a dalšími hosty velký úspěch.

Výstavka fotografií z výcviku v Heřmanicích

Výstavka fotografií z výcviku v Heřmanicích

Skupina instruktorů SUNAT

Skupina instruktorů SUNAT

Úvodní slova velvyslance P. Bechného

Úvodní slova velvyslance P. Bechného

Hledání drogy v zavazadlech

Hledání drogy v zavazadlech

Hledání peněz na těle osob

Hledání peněz na těle osob

Zájem publika byl velký

Zájem publika byl velký

Prodejci českého krmiva pro psy a kočky Brit

Prodejci českého krmiva pro psy a kočky Brit