česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Limě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První zasedání Skupiny přátel ČR v peruánském Kongresu

Dne 6. prosince 2017 se v peruánském Kongresu uskutečnilo první zasedání Skupiny přátel ČR, která byla vytvořena po zahájení legislativního období nové sněmovny.

Jelikož se nominovaný předseda Skupiny přátel, poslanec Pedro Olaechea, stal v mezidobí ministrem výroby, vedla zasedání místopředsedkyně, poslankyně Lourdes Alcorta. Na zasedání byl pozván velvyslanec ČR v Peru P. Bechný, za peruánskou stranu bylo přítomno celkem 7 poslanců.

Poslankyně Lourdes Alcorta vyzdvihla význam vztahů s ČR, jejich dlouhodobou platnost (letos jsme oslavili 95. výročí navázání diplomatických vztahů) a zdůraznila, že spolupráce se prohlubuje v celé řadě oblasti, nejen politické, ekonomické a kulturní, ale také v oblasti životního prostředí, bezpečnosti a obrany, boje proti drogám atd. Díky tomu existuje celá řada témat k výměně parlamentních zkušeností, čímž dochází k obohacení parlamentní práce na obou stranách.

V podobném duchu vystoupili také další poslanci, kteří zmínili některé historické souvislosti, parlamentní demokracii a také stabilní ekonomickou základnu, díky čemuž je ČR uznávaným partnerem v Evropě. Připomněli některé významné skutečnosti vzájemné bilaterální relace, zejména ekonomickou a rozvojovou pomoc, dodávky čs. technologií v minulosti a také rozvoj kulturní spolupráce.

Velvyslanec P. Bechný poděkoval za slova chvály na adresu ČR a zdůraznil, že se otevírají nové příležitosti k rozvoji parlamentní spolupráce. Mezi oblasti společného zájmu uvedl mezinárodní otázky, hospodářskou politiku a rozvoj obchodu, bezpečnost a obrana, životní prostředí, politická a volební reforma, boj proti drogám, ochrana lidských práv atd.

V lednu 2018 se uskuteční krátká pracovní schůzka k plánu společných akcí. Na závěr bylo promítnuto krátké video připomínající rozvoj vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi a jejich perspektivy do budoucna.

 

Galerie


Zasedání parlamentní skupiny přátelství - Reunión Grupo Parlamentario de Amistad