česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přípravné jednání o vytvoření Skupiny přátel ČR v peruánském Kongresu

Dne 13. února 2017 byl velvyslanec P. Bechný přijat na vlastní žádost předsedou zahraničního výboru Kongresu poslancem Juanem Carlosem Del Águila Cárdenasem. Cílem setkání bylo podpořit rozvoj vzájemných parlamentních vztahů a iniciovat vytvoření Skupiny přátel ČR v novém peruánském Kongresu. Následně se za stejným účelem velvyslanec P. Bechný setkal s poslankyní Fuerza Popular Lourdes Alcortou.

Během rozhovoru se k jednání připojila 1. místopředsedkyně Kongresu Peru Rosa María Bartra Barriga. Velvyslanec přijal její pozvání a po schůzce se zúčastnil krátkého slavnostního aktu k připomenutí výročí narození Josého Faustina Sáncheze Carrióna, který položil základy peruánské státnosti, sepsal první návrh ústavy Peru z roku 1823, byl jedním ze zakladatelů MZV Peru a patřil mezi první ministry zahraničních věcí (1824–25).

Předseda zahraničního výboru Juan Carlos Del Águila Cárdenas přislíbil, že bude iniciovat vznik Skupiny přátel ČR na nejbližším zasedání výboru. Založení Skupiny přátel ČR v peruánském Kongresu by se mělo stát impulzem k rozvoji vzájemných meziparlamentních vztahů.

Poslední vzájemná parlamentní návštěva se uskutečnila v roce 2014, kdy Peru navštívila delegace výboru Senátu PČR pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Poslední peruánská delegace navštívila ČR v roce 2013 a jednalo se o návštěvu delegace Skupiny přátel s ČR. Návštěva zahraničního výboru Kongresu Peru v ČR se uskutečnila naposledy v roce 1997 (delegaci vedla právě Martha Chávez) a návštěva zahraničního výboru PS PČR v Peru se konala v roce 2004 a Senátu PČR v roce 2011.

Tradice Skupiny přátel ČR v peruánském Kongresu existuje z minulých let. V posledním parlamentním období 2011–2016 vedl skupinu poslanec Enrique Wong (delegace zástupců této skupiny navštívila ČR v roce 2013) a skupina fungovala také v parlamentních obdobích 2006–2011, 2001–2006, 2000–2001 a 1995–2000.

Za stejným účelem se následně velvyslanec P. Bechný setkal s poslankyní Fuerza Popular Lourdes Alcortou, která přislíbila podporu a pomoc při vytvoření Skupiny přátel ČR v peruánském Kongresu.

Jednání velvyslance P. Bechného s předsedou zahraničního výboru Kongresu Peru

Jednání velvyslance P. Bechného s předsedou zahraničního výboru Kongresu Peru

 Slavnostní akt k připomenutí výročí narození Josého Faustina Sáncheze Carrióna

Slavnostní akt k připomenutí výročí narození Josého Faustina Sáncheze Carrióna

Přijetí Lourdes Alcortou

Přijetí Lourdes Alcortou