česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizujeme: Doporučení ZÚ Lima pro české turisty v Peru a Ekvádoru

Informace s ohledem na situaci uzavření hranic Peru a Ekvádoru a následného postupu.

Kdo má zájem o návrat do ČR, ať kontaktuje naše velvyslanectví.
 

Velvyslanectví ČR v Limě doporučuje českým turistům v Peru a Ekvádoru, aby:

 

1) nám v případě zájmu o komunikaci zaslali svůj email či telefonní číslo na:

email: lima@embassy.mzv.cz nebo consulate_lima@mzv.cz

konzulární pohotovost: +51 998 736 567

POUZE V NEZBYTNÝCH PŘÍPADECH volejte na konzulární oddělení: +51 984 917 358

 

2) v případě, že se někomu z občanů přitíží, volali v Peru na linky:

106 SAMU - El Sistema de Atención Móvil de Urgencia (První pomoc)

113 MINSA - Ministerio de Salud (Ministerstvo zdravotnictví)

515200 DIRESA - Direccion Regional de Salud (Vrchní ředitelství pro zdravotnictví v regionu Lima)

014118000 ESSALUD - Specializované zdravotní středisko zřízené peruánskou vládou

 

3) Informace k situaci v Peru

Ode půlnoci 16.3.2020 po dobu 30 dnů jsou zrušeny veškeré lety do Evropy a z Evropy. Zároveň ode dneška platí na území Peru nouzový stav po dobu 14 dnů. Od půlnoci budou uzavřeny hranice letecké, námořní i pozemní. Do dnešní půlnoci bude umožněno vycestovat pouze těm, kteří již mají zakoupenou letenku z Peru nebo uvnitř Peru. Vycházení bude povoleno pouze v případě nutnosti (nákup potravin, návštěva lékaře, lékárny, atd.) Bude omezena veškerá doprava, toto je nařízení peruánské vlády. Doporučujeme všem občanům ČR, aby zůstali v místě/městě, kde mají zajištěno ubytování a dodržovali karanténu. To v praxi znamená, že není doporučováno vycházet na turistické procházky a na turistická místa. Policie a místní orgány Vás mohou za porušení pokutovat. Ubytovací zařízení v Limě se začínají plnit a rostou ceny. Od zítřka, t.j. 17.03.2020, je na území Peru zakázáno řídit motorová vozidla, výjimku mají pouze pracovníci bankovních institucí, lékáren, nemocnic a dále osoby pracující v potravinářství. Ostatním nepověřeným osobám bude za porušení na 15 dní odebrán řidičský průkaz - pro ty z Vás, kteří mají půjčeno vozidlo z půjčovny.

 

4) Kontaktní místo v Peru:

Velvyslanectví ČR v Limě

ulice Baltazar la Torre 398, San Isidro

Lima - pohotovostní linka + 51 998 736 567

 

5) Informace k situaci v Ekvádoru:

Od 16.03.2020, 23:59 platí zákaz vstupu do země a jsou zrušeny lety z Evropy, to se bude postupně vztahovat i na lety do Evropy. Dále od 17.03.2020, od 6h ráno je vyhlášen zákaz pohybu osob a dopravních prostředků na veřejných komunikacích. Jediné možné cesty, které lze realizovat, musí být provedeny za účelem cesty do/z práce, na nákup potravin, léků a pomoc při asistenci nemocným osobám (zatím platnost 21 dnů ). Toto je nařízení ekvádorské vlády. Doprava tedy bude výrazně omezena a upozorňujeme, že je zakázáno shlukovat více jak 30 osob při jakýchkoliv aktivitách v jakýchkoliv zařízeních (komerční aktivity). Restaurace a kavárny nemohou do svých prostor přijímat osoby, ale existuje možnost rozvážení. Hotely a jiná ubytovací zařízení nemají povinnost být uzavřeny, avšak strava je nabízena pouze ubytovaným a vše pouze do 30 osob. V případě symptomů jako je kašel, horečka a respirační problémy, se doporučuje volat na číslo 171, linka připravená právě pro pacienty s koronavirem.

 

6) Kontaktní místo v Ekvádoru:

Honorární konzulát ČR v Quitu

ulice Eloy Alfaro y Mariana de Jesús

Edificio Gaia, piso 7, Oficina 72,

Quito - pohotovostní linka + 420 723 315 541

 

V případě potřeby pomoci s překladem se na nás neváhejte obrátit.

 

7) Kdo má zájem o návrat do ČR, ať kontaktuje ZÚ Lima

ZÚ Lima vytváří seznam občanů ČR, kteří požadují návrat do České republiky. Vytvořili jsme seznam všech občanů ČR, kteří se nacházejí v Peru a v Ekvádoru a neustále seznam doplňujeme novými jmény. Pokud ve svém okolí, tj. v Peru a v Ekvádoru znáte/máte další občany ČR, kteří budou také žádat o návrat do ČR, prosíme vyzvěte je, aby se nám na tento email ozvali: consulate_lima@mzv.cz 

V současné době nemáme žádné detaily o plánovaném odletu, ale Vaše data potřebujeme s dostatečným předstihem, proto zájemce o návrat do ČR žádáme o následující:

1. Do předmětu emailu napište: Žádost o pomoc při návratu do ČR 

2. V emailu uveďte Vaše osobní data + tel. číslo + email + město ve kterém se nacházíte + konkrétní adresu ubytovatele a jméno hotelu 

3. Pokud jste měli již zakoupenou zpáteční letenku, žádáme o její údaje: datum, číslo letu a společnost

Jakmile nám vše zašlete, odešleme Vám emailem potvrzení o evidování Vaší žádosti.

O dalším vývoji budeme informovat.