česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nizozemsko/KLM: od 23.1. zákaz letů z jihoamerických států

Nizozemsko zavádí s platností od 23. 1. 2021 zákaz osobní letecké přepravy do Nizozemska z UK, JAR, Kapverd a následujících zemí Jižní Ameriky: Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Dominikánská republika, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay a Venezuela. 

V případě UK se zákaz týká rovněž přepravy osob trajektem. Platnost tohoto nového zákazu je zatím jeden měsíc. Předpokládá se, že v případě přijetí právní úpravy umožňující zavedení povinné karantény by zákaz měl být zrušen (v Nizozemsku je v současnosti karanténa pouze důrazně doporučena).

Nizozemsko dále zavádí s platností od soboty 23. ledna 2021 (od 00:01 hod.) dodatečné opatření pro cestující od 13 let přijíždějící do Nizozemska letecky či trajektem ze všech rizikových zemí, včetně států EU/Schengenu. Cestující musí před odletem/odjezdem kromě negativního PCR testu nově předložit negativní antigenní test na přítomnost COVID-19, provedený ne déle než 4 hodiny před nástupem do letadla/na trajekt. U osob pracujících v dopravě musí být test proveden ne déle než 24 hod. před nástupem do letadla/na trajekt. Místo antigenního testu může být předložen negativní výsledek testu provedeného metodou LAMP/ loop-mediated isothermal amplification. Toto dodatečné opatření se vztahuje též na cestující, kteří budou letecky tranzitovat na nizozemských letištích. 

Dokument s negativním výsledkem antigenního testu či testu provedeného metodou LAMP musí být angličtině, němčině, francouzštině, italštině, portugalštině, španělštině nebo holandštině a musí obsahovat následující informace: typ testu, výsledek testu, jméno a příjmení v souladu s cestovním pasem, datum/čas testu a informaci o laboratoři, která test provedla. Dokument může být i v digitální podobě.