česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

SITUACE V PERU: Prezident vyhlásil nouzový stav, 15 denní povinnou karanténu a uzavřel hranice. Nejsou povoleny žádné lety

Prezident Peru Martín Vizcarra vyhlásil v projevu k národu dne 15. 3. nouzový stav, který zahrnuje povinnou celostátní karanténu na 14 dní a úplné uzavření hranic.
 

Dne 12. 3. Zvláštní komise na prevenci, ochranu a kontrolu koronaviru zřízená peruánskou vládou přijala první opatření v boji proti šíření koronaviru– ode dne 16. 3. PERU NEPŘIJÍMÁ LETY Z EVROPY A ASIE. Přerušené jsou rovněž lety z Peru do Evropy.

Toto rozhodnutí je vydáno za účelem zabránit šíření koronaviru a na základě neustále zvyšujícího se počtu případů koronaviru v zemi, kterých je v tuto chvíli 71. Rozhodnutí platí až do odvolání.

Rozhodnutí vstoupilo v platnost v neděli 15. 3. večer (tzn. od pondělí 16. 3. Peru nepřijímá žádné lety z Evropy a Asie), a platí minimálně do 16. 4. 2020.

Dne 15. 3. prezident Peruánské republiky Martín Vizcarra vystoupil v televizi s projevem k národu. Vyhlásil nouzový stav země a oznámil nová opatření proti šíření koronaviru. Patří mezi ně úplné uzavření hranic Peru a povinná čtrnáctidenní karanténa na celostátní úrovni od 16. 3. od půlnoci - lidé mají zůstat doma či mají zakázáno chodit do práce. Výjimku představují „nutné“ aktivity jako na příklad nákup potravin, léků či cesta k lékaři.

Ministerstvo zdravotnictví Peru dne 17. 3. potvrdilo nové případy koronaviru (COVID-19) a tím se počet osob postižených touto chorobou v Peru zvýšil na 117. Většina pacientů je v domácí izolaci a třináct je hospitalizováno v Limě.

Prezident Vizcarra uvedl, že Peru je ve třetí fázi nákazy, což znamená, že se virus přenáší mezi lidmi, kteří neměli kontakt s pacientem nula nebo s těmi, kteří cestovali do zahraničí. „Všech 117 infikovaných nebylo v Evropě nebo nemělo kontakt s těmi, kteří cestovali. To nás nutí dělat rozhodnutí, která činíme“, řekl.

Ještě dodal, že prodloužení nouzového stavu nebude nutné, pokud všichni zodpovědně dodrží pravidla karantény na těchto 15 dní.