česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embajada Checa en Lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cena Lidice 2020

Velvyslanec M. Sedláček předal dne 11. 12. 2020 peruánské žákyni Fiorenze Berettě Musiris (14 let) diplom za vynikající účast v soutěži „Lidice 2020“ pořádané každoročně českým památníkem Lidice. 

V uplynulém ročníku se v soutěži sešlo více než 22 tisíc prací z 78 zemí, a mezi nimi více než 100 z Peru.

Mladé Peruánce Fiorenze se podařilo vyniknout v celosvětové soutěži, která připomíná tragickou událost v české historii - úplné zničení vesnice Lidice nacistickými okupačními silami v roce 1942.

Obec Lidice představuje dodnes symbol nacistického barbarství a také českého odporu proti hitlerovskému Německu. Nacisté zastřelili 192 mužů, odeslali 196 žen a 88 dětí do koncentračních táborů a další nezletilé poslali do Německa na “převýchovu”. Po válce bylo nalezeno jen 17 lidických dětí. Přesto byla vzkříšena nová obec s památníkem místním obětem a rozsáhlým růžovým sadem, který pomohli vytvořit lidé z celého světa.

Památník Lidice prostřednictvím této soutěže usiluje o propagaci různých témat, aby děti a dospívající mohli vyjádřit svou kreativitu, která je symbolem odporu proti bezpráví a svobody. V uplynulém ročníku děti kreslily na téma „příroda“.

Ceremonie na rezidenci ČR v Limě se dále zúčastnili Luis Llanos, ředitel urbanistického plánování limské čtvrti Miraflores, a Abraham Ramirez z regionální vlády Callao. Zejména v těchto dvou čtvrtích Limy prokázaly peruánské děti svůj zájem i nadšení pro kresbu a uměleckou tvorbu. Velvyslanectví ČR také děkuje panu Ronymu Mirandovi za pomoc při organizaci této nádherné soutěže v Peru, které se rády účastní děti po celém světě.

V současné době probíhá výstava vyznamenaných děl v obci Lidice od 1. června 2020 do 31. ledna 2021 a některé z nich si lze prohlédnout i virtuálně. Zahájení nového 49. ročníku této soutěže připravuje ZÚ Lima na leden 2021 a jejím tématem bude tentokrát kybernetika a roboti.

Lidice

Lidice