česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko a Peru slaví 100 let od navázání diplomatických vztahů

Velvyslanec ČR Josef Hlobil dne 3. října 2022 slavnostně zahájil spolu s náměstkyní ministra zahraničních věcí Peru velvyslankyní Anou Cecilií Gervasi Díaz výstavu „Peru a Česká republika: 100 let přátelství“. Během měsíce října se v prostorách peruánského MZV představí dokumenty a fotografie mapující 100 let vzájemné spolupráce od navázání diplomatických styků.

První jednání proběhla v dubnu 1921, kdy peruánský vyslanec v Rio de Janeiru informoval svůj československý protějšek o záměru peruánské vlády navázat diplomatické styky. Za oficiální datum navázání diplomatických vztahů  považujeme 11. červenec 1922, kdy peruánský diplomatický zástupce předal kabinetní dopis československému ministru zahraničí a byl přijat jako chargé d'affaires. První československý diplomatický zástupce v Peru předal své pověřovací listiny 8. června 1936 a měl hodnost chargé d'affaires. Trvale však pobýval v Santiagu de Chile. Československé vyslanectví v Limě oficiálně zahájilo svou činnost 2. července 1937.

Diplomatické vztahy byly udržovány i během II. světové války. Peru uznalo československou exilovou vládu v Londýně.

Po vzniku samostatného Česka dne 1. ledna 1993 uznalo Peru novou republiku jako jeden z prvních států a navázalo s ní diplomatické styky. Díky tomuto momentu se dnes úspěšně rozvíjejí naše politické, hospodářské a kulturní vztahy.

Přejeme našim zemím mnoho šťastných a mírových let bratrské spolupráce a našim diplomatickým vztahům nejméně dalších 100 let!

 

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto