česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV Peru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Politické konzultace ČR - Peru

Náměstek MZV ČR Martin Tlapa se dne 24. 11. 2020 zúčastnil politických konzultací formou videokonference se svým peruánským protějškem, náměstkem MZV Peru Manuelem Talaverou. Mezi hlavní témata patřila perspektiva ekonomické a obchodní spolupráce v oblastech zdravotnictví, energetiky, životního prostředí, těžebního průmyslu a příležitosti pro české firmy na peruánském trhu. Předmětem společného zájmu je také boj proti drogám, kybernetická bezpečnost a univerzitní spolupráce

Obě strany ocenily velmi dobrou úroveň bilaterálních vztahů, kterou podtrhly nedávné návštěvy vysokých činitelů ČR v Peru: v dubnu 2019 návštěva ministra životního prostředí ČR Richarda Brabce s delegací podnikatelů a v červnu 2019 návštěva Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v doprovodu prezidenta Národního kontrolního úřadu Miloslava Kaly.

Peru je celkově pro ČR spolehlivým partnerem v regionu Jižní Ameriky. Studenti řady českých vysokých škol oceňují možnosti studijních pobytů na partnerských peruánských univerzitách. Pro české turisty Peru představuje jednu z nejatraktivnějších destinací.

Peruánská ekonomika byla do začátku celosvětové pandemie Covid-19 jednou z nejrychleji rostoucích v Latinské Americe a i vzájemný obchod mezi Peru a ČR se neustále zvětšoval. Pro rok 2020 se z důvodu dlouhodobé karantény očekává propad HDP o 13%, který se peruánská vláda snaží snížit sérií podpůrných programů a fiskálních opatření. Přesto se pandemie citelně dotkla místního obyvatelstva. Během konzultací proto peruánská strana velmi pozitivně zhodnotila letošní humanitární pomoc MZV ČR ve výši 3,5 mil. Kč . Ta byla prostřednictvím Nadace Lima využita na pomoc skupinám chudých a zranitelných obyvatel hlavního města, včetně venezuelských uprchlíků.

Více informací naleznete na: Náměstek Martin Tlapa vedl meziministerské konzultace s Peru | (mzv.cz)

Konzultace ČR-Peru

Konzultace ČR-Peru

Náměstek MZV ČR Martin Tlapa

Náměstek MZV ČR Martin Tlapa

Náměstek MZV Peru Manuel Talavera

Náměstek MZV Peru Manuel Talavera