česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Neznámý
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tragédie pod Huascaránem navždy spojila Českou republiku s Peru

V neděli 31. 5. si připomeneme smutný osud výpravy 15 českých horolezců, kteří zahynuli pod nejvyšší horou Peru – Huascaránem. Tuto neděli to bude na den přesně 50 let, kdy se pod Andami zachvěla země a v 15:23 odpoledne přišlo ničivé zemětřesení, které smetlo celé městečko Yungay a téměř srovnalo se zemí i nedaleké regionální centrum Huaraz. Bohužel pohřbilo v základním táboře též celou českou horolezeckou výpravu.

Při největším zemětřesení v 20. století o síle 7.9 Richterovy stupnice, které trvalo 3 minuty a 40 vteřin, přišlo o život přibližně 70 000 obyvatel z regionu Ancash na úpatí And. Ničivému živlu podlehli i čeští horolezci. Na jejich základní tábor u mírumilovného jezera Llanganuco se zřítila část hory, kam se chystali vyrazit. Zasypala je suť a kamení z vrcholu jejich vysněného Huascaránu. Zemětřesením se odlomila 70 – 90 metrů tlustá vrcholová pokrývka ledu a strhla s sebou nesmírné masy skal. Městečko Yungay muselo být zcela znova vystavěno dva kilometry od původního místa. Lavina ledu, písku a ohromných balvanů se přihnala rychlostí až 335 km/h! Přežily jen čtyři palmy na původním náměstí v Yungay a zachovala se jen vysoká socha Krista na místním hřbitově.

Základní tábor

Základní tábor

Základní tábor

Základní tábor

Výpravu tvořili nejen sportovní lezci, ale i osobnosti z kulturního a společenského prostředí. Známý sochař Valerián Karoušek. Oblíbený publicista Arnošt Černík. A zejména populární fotograf Vilém Heckel, který plánoval, že po návratu do Limy tam představí i kolekci svých slavných fotografií. I proto měl jejich tragický konec tak zásadní dopad na tehdejší společnost. Vznikla píseň Huascarán od Valerie Čižmárové, Jan Stuchl napsal zajímavou knihu mapující smutný osud expedice a Jizerská padesátka se od té doby koná jako Memorial expedice Peru.

Ani po 50 letech výpravě štěstí nepřeje. Řada rodinných příslušníků a českých horolezců se chystala opět do Bílých Kordiller, aby si u památníku pod Huascaránem připomněli památku zesnulých. České velvyslanectví v Peru domluvilo ve výstavní síni Garcialaso v centru Limy výstavu fotografií Viléma Heckela, která se původně měla konat před půl stoletím, uskutečnit se měl slavnostní koncert, připravena byla i série přednášek a promítání nového dokumentárního filmu o expedici. V důsledku pandemie však všechny tyto plány se musí o rok odložit. Přesto si v neděli na české horolezce zavzpomínejme.

Poslechněte si singl Huascaran od Valérie Čižmárové.

Pieta 1972

Pieta 1972

Pieta 1972

Pieta 1972

Pohřeb

Pohřeb

Peru 1970 - odznak

Peru 1970 - odznak